Ve vodíkovém pohonu je budoucnost, myslí si GM a Honda

8. 7. 2013 08:33
Auta na vodíkový pohon se už testují, například Opel Hydrogen.
Auta na vodíkový pohon se už testují, například Opel Hydrogen.

Automobilové společnosti General Motors a Honda oznámily, že podepsaly definitivní dohodu o společném vývoji palivových článků nové generace a technologie zásobování vodíkem v časovém horizontu roku 2020. Spolupráce zahrnuje kromě výměny poznatků při vývoji a synergických úspor také společnou strategii při získávání potřebných zdrojů pro vývoj a výrobu.

GM a Honda plánují spolupráci i s vlastníky budoucí infrastruktury zásobování vodíkovým palivem, která má zásadní význam pro masové zavádění automobilů poháněných palivovými články a jejich přijetí ze strany zákazníků.

GM a Honda jsou uznávanými lídry v oblasti technologií palivových článků. Podle takzvaného "Clean Energy Patent Growth Index" jsou GM a Honda na prvním a druhém místě co do počtu patentů na technologie palivových článků zaregistrovaných v období let 2002 až 2012. Celkem mají tyto dvě společnosti zaregistrováno přes 1200 patentů!

Program "Project Driveway" koncernu GM, spuštěný v roce 2007, doposud shromáždil poznatky z bezmála tří milionů mil (4,8 mil. km) naježděných v běžném provozu s flotilou 119 vozů poháněných vodíkovými palivovými články, což je více, než dosud dokázal kterýkoli jiný výrobce automobilů.

Automobilka Honda začala v roce 2002 pronajímat model Honda FCX a dosud dodala 85 kusů do USA a Japonska (včetně následujícího modelu FCX Clarity, který v roce 2009 získal titul ekologického automobilu světa "World Green Car"). Honda dodala tato vozidla s vodíkovými palivovými články zákazníkům v USA a shromáždila relevantní data z běžného provozu.

Honda už oznámila, že plánuje uvedení nástupnického modelu FCX Clarity do Japonska a USA v roce 2015 a následně i do Evropy. Koncern GM oznámí svoje plány na zavedení automobilů s palivovými články do sériové výroby později.

Technologie pohonu palivovými články poskytuje řešení mnoha naléhavých problémů automobilismu budoucnosti. Jde především o osvobození od závislosti na ropných palivech, dostatečný dojezd a krátký čas tankování. Automobily poháněné palivovými články mohou využívat jako palivo vodík vyrobený pomocí obnovitelných zdrojů energie (například větrné elektrárny nebo biomasa). Jediným odpadním produktem palivového článku je vodní pára.

V současnosti mají automobily poháněné palivovými články dojezd okolo 600 km, vodíkové palivo lze do nádrží načerpat za méně než tři minuty a technologie pohonu je vhodná pro malé, střední i velké automobily.

Dohodu o spolupráci při vývoji vozidel s pohonem na vodíkové palivové články již začátkem roku uzavřely americký Daimler, Ford Motor a Nissan Motor.

Autor: - vit -Foto: opel

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ