Není to válečný konflikt v pravém slova smyslu, ale slovo "válka" přece jen padlo. Napětí mezi německým Volkswagenem a japonskou firmou Suzuki vyvrcholilo při frankfurtském autosalonu, na němž vrcholní představitelé obou automobilek nešetřili silnými slovy.
Před dvěma lety si společnosti VW a Suzuki plácly a podepsaly smlouvu o vzájemné spolupráci. Všechno vypadalo ideálně, jenomže se zdá, že svazek postupně utržil takové trhliny, že už není možné v něm pokračovat.
Ve své výroční zprávě, kterou Volkswagen zveřejnil koncem března, byla spolupráce se Suzuki hodnocena kriticky. Japonský výrobce se cítil dotčený a jako protitah uzavřel smlouvu o dodávkách turbodieselových motorů s Fiatem. Což samozřejmě nedalo spát Wolfsburgu a šéf VW Martin Winterkorn označil kontrakt Japonců s Italy za porušení vzájemné dohody. Podle serveru autoweek.com vedení Suzuki vyzvalo VW, aby se zbavil akcií dosavadního partnera. A dodalo, že s největší pravděpodobností svoje akcie největšího evropského výrobce (vlastní 1,49 %) prodá. Viceprezident Yasuhito Harayama byl ve svých výrocích docela nejaponsky tvrdý: "Tvrzení, že jsme porušili smlouvu, se rovná vyhlášení války. Za takovýchto podmínek není možné udržovat zdravé kontakty."
Jako vždy jde v první řadě o peníze. Volkswagen nakoupil v roce 2009 19,98 % akcií Suzuki a investoval do nich 2,9 miliardy dolarů (zhruba 50 milionů korun). Investice se mu vyplatila, neboť japonská firma byla zisková a vyplacené dividendy majitele VW potěšily. V poslední době však akcie Suzuki klesají, dokonce až o třetinu. To naopak hodnota podílu Japonců ve VW vzrostla takřka o patnáct procent.
Původní záměry společenství byly chvályhodné. Volkswagen měl pomoci Suzuki k takzvaným zeleným technologiím, na jejichž vývoj nemá japonská automobilka finance, Japonci zase měli pomoci VW prosadit se v Indii, kde Suzuki hraje na automobilovém trhu podstatnou roli.
Představy pravděpodobně zůstanou nenaplněny. I když… Jde-li o peníze, pak nic není nemožné!