Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá do roku 2023 spustit zkušební výrobu polovodičových baterií. Jeho partner QuantumScape totiž pokročil ve vývoji této technologie, díky níž mohou být elektromobily levnější a mít delší dojezdovou vzdálenost. Oznámil to koncernový šéf Herbert Diess.
Společnosti se v nadcházejících letech chystají ve výrobě baterií spolupracovat a pokud bude pilotní projekt úspěšný, hromadná výroba by mohla začít už v roce 2024.
Do vývoje technologie pro novou generaci automobilů chce Volkswagen do roku 2022 investovat 34 miliard eur (přes 870 miliard Kč). Projekty zahrnují zavedení elektrických verzí všech 300 osobních vozů, kamionů a autobusů koncernu, jakož i zcela novou sérii vozidel s bateriovým pohonem.
Ve firmě QuantumScape, která byla založena bývalými vědci Stanford University v roce 2010, VW drží menší podíl. Start-up pracuje na vývoji polovodičové lithiové baterie, v níž je na rozdíl od běžných lithium-iontových baterií elektrolyt v pevném, nikoliv tekutém stavu. U pevného elektrolytu nehrozí vzplanutí, má potenciál uskladnit více energie a vozidlu umožňuje urazit delší cestu na nabití. Dnešní elektromobily používají většinou lithium-iontové baterie.
Německý výrobce chce do roku 2025 vyrábět na tři miliony osobních vozů na elektrický pohon ročně. Výstavbu vlastního závodu na výrobu baterií v současné době neplánuje, uvedl Diess podle agentury Bloomberg.