Vypadá to tak, že rozkol ve vední koncernu Volkswagen bude mít zajímavé rozuzlení. Ferdinand Piëch, stařešina rodinného klanu, který ovládá více než polovinu hlasovacích práv ve VW, ustupuje. Prohlásil, že neusiluje o odvolání generálního ředitele Martina Winterkorna.
Reagoval tak na předchozí informace médií, podle kterých chce dosáhnout Winterkornova sesazení ještě před výroční valnou hromadou akcionářů, plánovanou na 5. května. Za vhodnou náhradu za Winterkorna Piëch podle těchto zpráv považuje šéfa divize Porsche Matthiase Müllera či šéfa divize Škoda Auto Winfrieda Vahlanda.
Konflikt vedení ve Wolfsburgu se dostal do centra pozornosti poté, co Piëch v nedávném rozhovoru s časopisem Der Spiegel signalizoval ztrátu důvěry ve Winterkorna. Řídící výbor dozorčí rady ale minulý pátek Winterkornovi vyjádřil podporu a slíbil, že mu navrhne prodloužit kontrakt.
Jméno Winfrieda Vahlanda určitě nepadlo náhodou. Svoje schopnosti prokázal při působení v Číně, odkud přesídlil do Mladé Boleslavi. A značku Škoda posunul o notný kus vpřed, vždyť vloni poprvé v historii logo s okřídleným šípem bylo na více než milionu prodaných automobilů.
Ač celá záležitost vypadá jako bouře ve sklenici vody, Volkswagenu jde o hodně. Má totiž v plánu se do roku 2018 stát největším výrobcem aut na světě. To znamená předstihnout Toyotu a nepustit dopředu General Motors. První kvartál letošního roku ovšem pořadí nezměnil, prodej japonské automobilky se zastavil na čísle 2,52 milionů vozů, Volkswagen ohlásil nárůst prodeje o 1,8 % na 2,49 milionu vozů a americký rival je třetí s 2,4 milionem prodejů. Dostihy jsou vyrovnané, nicméně Toyota se potýká se slabou poptávkou na japonském trhu. Což VW dává šanci...
Firma Daimler a její značka Mercedes-Benz jde v Číně od problému k problému. Vloni ji místní obvinili z manipulace cen za poprodejní servis, nyní čínský regulátor uložil německému výrobci luxusních automobilů Mercedes-Benz pokutu 350 milionů jüanů (1,4 miliardy Kč) kvůli netržnímu určování cen. Automobilka podle něj vyvíjela tlak na prodejce, aby stanovili minimální ceny některých vozů a automobilových dílů, a posílala prý "varování" těm, kteří tak neučinili. Vyšetřování zjistilo, že Mercedes-Benz a jeho prodejci v provincii Ťiang-su měli mezi sebou "monopolní dohody", aby tak stanovili minimální prodejní cenu aut třídy E, třídy S a některých náhradních dílů. Mluvčí Daimleru v Číně se k případu odmítl vyjádřit, ale i za Velkou zdí platí, že není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Navíc proti čínským úřadům je obrana obvykle obtížná.
Ještě jednou Škodovka. Po devíti letech ukončí výrobu modelu Roomster, poslední sjede z výrovní linky příští středu. Jeho životní cyklus tak skončí o měsíc dříve, než původně firma zamýšlela, důvodem je hlavně rozšiřování závodu v Kvasinách a náběh výroby nových modelů, především superbu a terénních vozů pro Škodu i Seat. Nástupce Škody Roomster by měl být představený v závěru letošního roku.
A že spravedlnost není úplně slepá, o tom se přesvědčil i německý fotbalový reprezentant Marco Reus. Bude se muset opět zodpovídat z řízení auta bez platného osvědčení, za což už v prosinci dostal pokutu 540 tisíc eur (asi 14,8 milionu korun). Pětadvacetiletý hráč Borussie Dortmund, jenž nikdy neabsolvoval autoškolu, byl usvědčen z jízdy bez řidičského průkazu v šesti případech v roce 2014 a na základě výše jeho platu mu byla vyměřena pokuta. Nyní bude státní zastupitelství prověřovat, zda za volantem neseděl častěji, než bylo prokázáno. Přihlásili se totiž další svědci, kteří údajně mohou potvrdit, že Reus řídil i v dalších dnech. Jak by řekla teta Kateřina: "Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne." Nicméně hříšníka může hřát, že za autoškolu nějakou tu "pětku" ušetřil...