Z linky sjel poslední model octavie první generace

9. 11. 2010 16:29
Po čtrnácti letech skončila výroba vozu Škoda Octavia první generace.
Po čtrnácti letech skončila výroba vozu Škoda Octavia první generace.

Škoda Auto ve Vrchlabí ukončila výrobu první generace Škody Octavia. Od roku 1996 jich vyrobila přes 1,4 milionu. V závodě bude pokračovat výroba nynějšího modelu Octavie.

Kapacity uvolněné po Octavii Tour zaplní montáž modelu Roomster, která se do Vrchlabí přesune ze závodu v Kvasinách na Rychnovsku. ČTK to řekl mluvčí Škoda Auto Evžen Krauskopf.

Interiér, který je dobře známý více než milionu zákazníků.Roomster se z Kvasin do Vrchlabí přesune na přelomu roku. Nyní se bude továrna připravovat na změnu výrobního programu, tak aby tam mohla být zahájena výroba modelů Roomster už příští rok v lednu. "Veškerá kapacita závodu ve Vrchlabí, tedy i jeho zaměstnanci, bude využita na přípravu přesunu výroby z Kvasin," uvedl Krauskopf.

Škoda Auto zároveň po ukončení výroby octavie první generace plynule přejde na výrobu Octavie Tour druhé generace. Ta se ale už nebude vyrábět ve Vrchlabí, nýbrž v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. "Octavia je srdcem značky Škoda. Je ztělesněním našich hodnot a představuje bezkonkurenční nabídku prostoru, vysokou praktičnost a maximální orientaci na rodinu. Tyto hodnoty přenáší Octavia na silnice již 14 let. A stejné hodnoty bude tato modelová řada reprezentovat i nadále," řekl předseda představenstva Škoda Auto Winfried Vahland.

Octavii, dnes označovanou Tour, začala automobilka vyrábět v roce 1996. Šlo o vůbec první zcela nový model auta vyráběný po spojení mladoboleslavské Škody s koncernem Volkswagen v roce 1991. Dosud automobilka ve variantách limuzína a kombi vyrobila 1,442 milionu kusů tohoto modelu.

Ve Vrchlabí se bude vyrábět Škoda Roomster.Octavia přinesla nové motory i technologie. Mezi ně patří automatická převodovka, pohon všech kol, šestistupňová převodovka, kotoučové brzdy na zadní nápravě, ale i prvky bezpečnosti jako ESP, ASR nebo EDS. Octavia také představila v historii značky první pohonné agregáty s turbodmychadlem, a to jak benzinové, tak naftové. Zlomová byla i technologie vstřikování u naftových motorů.

Octavia první generace získala několik ocenění Car of the Year či Nejlepší vůz v kategorii kombi ve Velké Británii. V roce 2004 Škoda Auto navázala modelem Octavia druhé generace, který prošel v roce 2008 modernizací. Do dnešního dne prodala firma více než 2,8 milionu vozů Octavia po celém světě.

Autor: ČTK Foto: Škoda Auto

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ