Zimní pneumatiky jsou od listopadu povinné, ale...

29. 10. 2011 09:20
Blíží se doba, kdy podobný obrázek bude denní realitou.
Blíží se doba, kdy podobný obrázek bude denní realitou.

Automobilové Česko zachvátila horečka. Jmenovala se "zimní pneumatiky" a lék na ni podávali v pneuservisech. Nutno říci, že žádná zdravotní pojišťovna ani jiný pojišťovací ústav na léčení nepřispíval. Všechno bylo v režii pacientů...

Tedy kromě případů, když si někdo kupoval nový osobní automobil, protože řada prodejců jako bonus přidávala zimní obutí. To všechno v souvislosti s platností novely silničního zákona, který vstoupí na české silnice první listopadový den a stanoví povinnost zimních pneumatik a do konce března příštího roku. Ovšem s formulací, která situaci pořádně komplikuje.

Ač se dopravní policie bránila výjimkám, přece jen se do textu dostala věta o povinném použití zimních pneu v případě souvislé vrstvy sněhu, ledu nebo námraze či v situaci, kdy lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat zhoršení počasí.

I s takovými podmínkami se musí řidiči vyrovnat.Většina majitelů automobilů na zimní pneumatiky přezouvá, ovšem existují i sváteční řidiči, kteří kvůli několika najetým kilometrům v zimním období zůstávají na letním obutí. Především na českém venkově jsou tací, kteří vyrážejí jednou týdně na hřbitov nebo občas k doktorovi. Znamená to, že každý z nich musí být meteorologem-amatérem? Že bude pečlivě sledovat předpověď počasí? Policisté budou kontrolovat splněnou povinnost především ve špatném počasí. "S klesající teplotou se bude zvyšovat naše aktivita na silnicích. Můžu řidiče ujistit, že je nebudeme chytat, pokud bude slunečno a teplota patnáct stupňů Celsia. Za sněžení s tím ale prostě musí počítat," řekl LN šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Kolik musí být stupňů?

Jeho slova jsou jasná, nejasný je ovšem výklad. Hovořil o patnácti plusových stupních, při deseti už bude následovat sankce? Podle Tržila však nebude policie hodnotit situaci dle naměřené teploty, ale "hodnocení bude podle dopravně-bezpečnostní situace v návaznosti na klimatické podmínky a rizika pro bezpečnost provozu". Vysvětlení je vcelku jednoduché. Zimní pneumatiky mají při nižších teplotách (a nemusí být pod nulou) lepší přilnavost, tedy i kratší brzdnou dráhu. A když například po nedobrzdění dojde k havárii, bude hrát důležitou roli i obutí.

Otázkou také je, co je míněno souvislou vrstvou sněhu. Deset metrů nebo kilometr? A co když meteorologům nevyjde předpověď a počasí se změní k horšímu, ač předpovídali hezky? Musím policistům zaplatit až dvoutisícovou pokutu na místě, i když s nimi nebudu souhlasit?

Zima to není jen sníh a led, ale také břečka. I ta velí opatrnost.Pokutu na místě motorista zaplatit nemusí, jestliže nesouhlasí s její výší nebo zdůvodněním, pak ovšem případný trest přejde do pravomoci obecního úřadu v místě, kde se přestupek odehrál. Prohra u arbitra však zvyšuje pokutu až do 2500 korun a navíc je nutné zaplatit i náklady řízení, což dělá zhruba tisícovku. Přít se o to, co se rozumí "souvislou vrstvou", je něco jako vyřešit, zda bylo první vejce nebo slepice. Není nikde definována a bude záležet na úhlu pohledu.

Pokutu nemůže být za to, když rezervní pneumatika nemá zimní plášť, neboť náhradní kolo dostalo výjimku. Co však nelze jako obhajobu uplatnit, je řidičovo tvrzení: "Mám sice letní vzorek, ale v zavazadlovém prostoru s sebou vozím sněhové řetězy. Takže je v případě potřeby nasadím." Je totiž jasně dáno, že sněhové řetězy se použijí v okamžiku, kdy je pro další jízdu zimní pneumatika neúčinná. Příklad toho, jak jasná formulace jasně vymezuje hranice a zamezuje dalším diskusím...

Zimní výbava platí dál

V horských oblastech a na úsecích dálnice D1 navíc zůstávají v platnosti dopravní značky Zimní výbava. Což ukládá řidičům používat zimní pneumatiky bez ohledu na sluneční svit a rtuť teploměru. Hlavním záměrem je omezit zimní rally kamionů na letních pneumatikách a následně pak mnohahodinové uzávěry důležitých komunikací po haváriích.

Svoji polívčičku si po zavedení povinného obouvání zimních pneumatik ohřejí i pojišťovny. Každou pojistnou událost budou posuzovat individuálně. "Nelze přece všechno brát jedním pohledem. Jiným případem je, když se řidič vypraví na hory, kde může předpokládat sníh a led od listopadu do dubna, takže by se měl na situaci přichystat, odlišným pak případná havárie v momentě, kdy do normálního počasí přijde náhlá sněhová bouře," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ tiskový mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ