Blíží se poslední březnový víkend a s ním i každoroční změna zimního času na letní, která může na citlivé jedince působit negativně. Někteří řidiči si stěžují v prvních dnech letního času na sníženou soustředěnost, ospalost a zvýšenou únavu. Ale nebezpečí může číhat i v podobě srážky se zvěří.
Někteří klienti Allianz sami v hlášení své škody přiznali, že se po změně času necítili ve své "kůži". Jedním z nich byl podle nahraného hovoru například řidič, kterého po loňské změně času v poslední březnovou neděli vpodvečer přepadl mikrospánek na trase mezi Olomoucí a Ostravou. Probudil jej až náraz vozu do svodidel. Únava řidičky v kombinaci se špatnou viditelností byly příčinou kolize dalšího auta, které ve stejný den vjelo do betonové zátarasy zužující jízdní pruhy.
"Starší řidič z Vysočiny usnul na Apríla za volantem v pravé poledne a zdemoloval majiteli zahrady u silnice pět polí plotu, další zase vyjížděl ze dvora, aniž by si před tím otevřel vrata. Dokonce dva majitelé auta v tomto období nedostatečně v mírném kopci zabrzdili a jejich vozy se samovolně rozjely," přibližuje pouze zlomek nehod z únavy či nedbalosti Tomáš Klofát, ředitel likvidace pojistných událostí Allianz.
Likvidátoři Allianz vyhodnotili pouze škody, jež mohou mít s těmito negativními vlivy souvislost, tedy počty dopravních nehod, úrazů a událostí z pojištění odpovědnosti. U nich lze totiž prokázat minimálně částečnou souvislost s nižší soustředěností, vykolejením z "biorytmu", poruchami spánku, oslabenou koncentrací, nebo zhoršenými reakcemi.
Oproti běžným dnům činil je růst pojistných událostí růst téměř čtvrtinový. Dalšími častými příčinami dopravních nehod změnových dnů jsou kromě mikrospánku také nedodržení bezpečné vzdálenosti, nedobrzdění, "přehlédnutí" vozidla hlavně při couvání, nebo vyjíždění z parkovišť a nedání přednosti v jízdě.
Srážka se zvěří
S jarními dny souvisí i další nebezpečí na silnicích. Z dlouhodobých statistik České pojišťovny vyplývá, že na jaře roste počet sražených zvířat. Nejrizikovějším měsícem pak byl v tomto ohledu v roce 2013 květen se 430 hlášenými případy. Mezi regiony, kde vloni hrozily střety se zvěří nejčastěji, patří Středočeský kraj (725 případů) a dále tradičně také Moravskoslezský (290) a Jihomoravský kraj (284).
Pokud už se s lesní zvěří vůz střetne, nejpravděpodobněji se tak stane v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách. Hned 40 % ze všech vloni nahlášených škod se totiž odehrálo mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní (celkem šlo o 1622 nehod). Přes 700 karambolů přitom připadá na první hodinu po půlnoci!
"Relativně klidné období nastává pro motoristy mezi polednem a 16. hodinou. Poté počet nehod se zvěří začíná opět významně růst," popisuje statistická fakta Patrik Nauš z ČP a dodává: "Největší pozor by si měli motoristé dávat na silnicích první a nižších tříd - loni šlo o celkem 3154 nehod. Na dálnicích se naši klienti střetli se zvěří ve 192 případech. Ze zahraničí se pak na naši asistenční službu obrátilo kvůli sraženému zvířeti 55 motoristů."