Automobily, které dokážou jezdit bez pomoci řidiče, mohou být podle představitelů firmy General Motors během deseti let připraveny vstoupit na silnice.
General Motors na vývoji takových vozů spolupracuje s dodavateli součástek, univerzitními konstruktéry i s konkurenčními výrobci automobilů.
"Není to science-fiction," řekl viceprezident General Motors pro výzkum a vývoj Larry Burns. Řada technologií potřebných pro automobily bez řidiče již existuje; například kontrola řízení pomocí radaru či pohybové senzory. Automatická vozidla by mohla výrazně zlepšit situaci na silnicích díky snížení počtu nehod a dopravních kolon, píše agentura AP.
General Motors podle Burnse plánuje přivést na silnice první automobily bez řidiče kolem roku 2018. Profesor Sebastian Thrun ze Stanfordské univerzity, který se touto problematikou zabývá, uvedl, že cíl General Motors je technicky dosažitelný. Vyjádřil však pochybnosti o tom, že by se takovéto vozy během deseti let mohly objevit v prodejnách automobilů.
Hlavní výhodou automatických vozidel by podle Thruna bylo zvýšení bezpečnosti provozu a snížení počtu úmrtí na silnicích. Jen ve Spojených státech zemře ročně při automobilových nehodách zhruba 42 tisíc lidí. Přibližně 95 procent smrtelných nehod přitom způsobí lidské chyby.
Pokročilejší verze automatických vozidel by podle Thruna mohly omezovat dopravní zácpy tím, že by jezdily těsně za sebou, a maximalizovaly tak využití prostoru na silnicích. "Skutečně to změní společnost, podobně jako přechod z koně na automobil," řekl Thrun.
Ilustrační foto: ČTK