Po zdejších silnicích jezdí nejméně milion osobních aut s podvodně sníženým počtem ujetých kilometrů na tachometru. Celkově je přitom v tuzemsku registrováno 4,4 milionu těchto vozů. Takto upravené se prodávají zhruba dvě pětiny ojetin, jak vyplývá z údajů expertní společnosti Cebia.
Ojeté vozy s podvodně sníženým počtem najetých kilometrů se objevují v soukromých inzerátech i v autobazarech včetně těch velkých, jako je AAA Auto. Právě největší autobazar v zemi AAA se rozhodl, že bude u všech prodávaných aut v ceně nad 100 tisíc korun v Česku stav tachometru ve spolupráci s Cebií od pátku garantovat. Během prvního čtvrtletí chce stejnou službu zavést také na Slovensku.
"Kontrola stavu tachometru, ale i VIN kódu a přesného roku výroby vychází z databáze společnosti Cebia. Ta soustřeďuje údaje o stavu tachometru statisíců vozů při všech servisních prohlídkách v minulosti," uvedl generální ředitel skupiny AAA Auto Anthony Denny. Cebia přitom ročně prověří téměř čtvrt milionu vozů.
ČTĚTE TAKÉ: Nejlevnější nová auta v Česku v lednu 2010
Podle ředitele Cebie Martina Pajera působí podvodné manipulace s tachometry škody kolem šesti miliard korun ročně. "Dodatečným snížením počtu najetých kilometrů totiž nepoctivci snadno zvýší prodejní cenu vozu o desítky tisíc korun," uvedl. Změna stavu tachometru v Česku není trestný čin, jako je tomu v řadě zemí západní Evropy. Škoda způsobená těmito podvody je přitom třikrát vyšší než hodnota v tuzemsku ukradených aut.
Ilustrační foto: Karel Šanda