Automobilka Škoda bude vyrábět také <span>v Bratislavě</span>

27. 9. 2007 13:15
Výroba modelu Škoda Roomster v Kvasinách
Výroba modelu Škoda Roomster v Kvasinách

Výroba modelu Škoda Roomster v KvasináchAutomobilka Škoda Auto do roku 2010 rozšíří a modernizuje své závody v Kvasinách a Vrchlabí. V Kvasinách bude vedle roomsteru a superbu nově vyrábět i SUV vůz Yeti. Modernizovaný vrchlabský závod se bude ucházet o výrobu nových vozů, které koncern Volkswagen představil na frankfurtském autosalonu. Výrobu octavií pomůže Škodě Auto navýšit závod Volkswagen v Bratislavě.

Podle náměstka hradeckého hejtmana Helmuta Dohnálka se investice do Vrchlabí a Kvasin odhaduje na více než deset miliard korun.

Po modernizaci Vrchlabí a rozšíření Kvasin chce automobilka disponovat třemi plnohodnotnými závody pro výrobu a montáž vozidel, uvedl mluvčí podniku Evžen Krauskopf. Investice do závodů přinesou i nové pracovní příležitosti. "V Kvasinách půjde o několik set míst. Ve Vrchlabí by mohlo po roce 2010 pracovat až 3000 lidí místo nynějších asi 1500," řekl člen představenstva firmy Martin Jahn.

Roční produkce Kvasin by měla být 200 000 aut, řekl s projektem obeznámený Dohnálek. Kapacita montáže ve Vrchlabí by měla podle studie EIA k rozšíření závodu vzrůst ze 400 na 1000 vozů denně. Původně se počítalo, že Yeti se místo Kvasin bude vyrábět ve Vrchlabí. "Investice do Vrchlabí nyní bude větší, než se počítalo," řekl Jahn.

Pro uspokojení poptávky po octaviích pomůže podniku zvýšit jejich výrobu závod Volkswagenu v Bratislavě. Podle Jahna by se s výrobou v Bratislavě mělo začít příští rok a objemy budou záležet na poptávce trhu. "Závod (v Bratislavě) je na základě volných kapacit a převisu personálu schopen v krátké době dodatečné vozy vyrobit," uvedl Krauskopf. Automobilka nyní podle týdeníku Ekonom nestačí vyřizovat objednávky a zřejmě kvůli tomu v případě dohody s odbory zavede jednu směnu týdně navíc. U dealerů Škoda Auto chybí podle Ekonomu skoro 20 000 vozů.

Rozhodnutí Škody představitelé hradeckého kraje uvítali. "Výrazně to posílí exportní výkonnost kraje, přispěje k rozvoji infrastruktury a zařadí kraj z pohledu výše získaných investic mezi nejvýznamnější kraje v ČR," řekl Dohnálek.

Milion vozů ročně by zřejmě měla automobilka vyrobit již v roce 2010, tedy o pět let dříve, než počítaly původní odhady, uvedl na frankfurtském autosalonu Jahn. Letos by z pásů ve škodovce mělo sjet více než 600.000 vozidel a příští rok 800.000 vozidel.

Loni firma také poprvé překonala hranici půl milionu prodaných vozů a zvýšila prodej o 11,7 procenta na téměř 550.000 aut.

Škoda Auto, která je největším podnikem v zemi, loni zvýšila čistý zisk o 40 procent na rekordních 11,06 miliardy korun. Z nich nyní svému vlastníkovi, německé společnosti Volkswagen, vyplatí dividendu 8,43 miliardy korun. Tržby Škody loni vzrostly na dosud nejvyšších 203,7 miliardy Kč. V prvním pololetí letošního roku firma zaměstnávala 28.000 lidí.

Vrchlabí se bude rozrůstat 

Závod ve Vrchlabí, jehož budoucnosti se různě spekulovalo, by se měl stát plnohodnotným závodem včetně lakovny. Škoda Auto připomněla, že u závodu se musí vyřešit i veřejná dopravní infrastruktura. "Doufám, že vláda i kraje náš rozvoj v České republice podpoří," řekl Jahn. Podle Dohnálka se již připravují projekty, které by za pomoci peněz státu měly zatím špatnou dostupnost Vrchlabí vyřešit. Na pořad by podle něj v této souvislosti mělo přijít i urychlení výstavby dálnice D11 směrem na Trutnov a k hranici s Polskem.

Rozhodnutí Škody představitelé hradeckého kraje uvítali. "Výrazně to posílí exportní výkonnost kraje, přispěje k rozvoji infrastruktury a zařadí kraj z pohledu výše získaných investic mezi nejvýznamnější kraje v ČR," řekl Dohnálek.

Milion vozů ročně by zřejmě měla automobilka vyrobit již v roce 2010, tedy o pět let dříve, než počítaly původní odhady, uvedl na frankfurtském autosalonu Jahn. Letos by z pásů ve škodovce mělo sjet více než 600 000 a příští rok 800 000 vozidel.

Loni firma také poprvé překonala hranici půl milionu prodaných vozů a zvýšila prodej o 11,7 procenta na téměř 550 000 aut.

Škoda Auto, která je největším podnikem v zemi, loni zvýšila čistý zisk o 40 procent na rekordních 11,06 miliardy korun. Z nich nyní svému vlastníkovi, německé společnosti Volkswagen, vyplatí dividendu 8,43 miliardy korun. Tržby Škody loni vzrostly na dosud nejvyšších 203,7 miliardy Kč. V prvním pololetí letošního roku firma zaměstnávala 28 000 lidí.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ