Automobilka Audi představila novou generaci modelu A4 a přispěchala s informací, že koncem příštího roku bude nabízena i s alternativním pohonem na zemní plyn. Audi A4 Avant g-tron tak následuje menšího sourozence A3 Sportback g-tron, který byl v tomto směru první vlaštovkou značky.
Audi A4 Avant g-tron má být sportovním a zároveň úsporným a ekonomicky výhodným vozem. Motor vychází z nové jednotky 2.0 TFSI přeplňované turbodmychadlem, která poskytuje nejvyšší výkon 125 kW (170 k) a maximální točivý moment 270 Nm je k dispozici od cca 1650 otáček za minutu. Pro provoz na zemní plyn byly speciálně upraveny písty a ventily, které umožňují optimální kompresní poměr. Elektronická řídicí jednotka snižuje vysoký tlak zemního plynu z palivové nádrže (až 200 barů) na pracovní tlak 5 až 10 barů v motoru. Tato funkce řízení tlaku probíhá v závislosti na výkonu, požadovaném řidičem. Zemní plyn má díky tomu v přívodním potrubí i vstřikovacích ventilech vždy správný tlak - nízký tlak pro hospodárnou jízdu s nižšími otáčkami, nebo vysoký tlak, nezbytný k dosahování vyššího výkonu a točivého momentu.
Audi A4 Avant g-tron spotřebuje v kombinovaném režimu EU necelé čtyři kilogramy CNG (stlačený zemní plyn) na 100 kilometrů, čemuž odpovídají náklady na palivo ve výši přibližně 104 Kč (při průměrné ceně cca 26 Kč za kg CNG v říjnu 2015). Emise CO2 jsou méně než 100 gramů na km. Nádrže pojmou celkem 19 kilogramů CNG, což umožňuje dojezd více než 500 kilometrů. Pokud množství zbývajícího zemního plynu klesne pod cca 0,6 kilogramu - tomu odpovídá reziduální tlak 10 barů - přejde řídicí jednotka do režimu spalování benzinu. Dvoupalivové Audi A4 Avant g-tron tak může v tomto režimu překonat dalších 450 kilometrů. Celkový dojezd je srovnatelný s vozem, poháněným motorem TDI.
Plnicí hrdla nádrží na zemní plyn a benzin jsou umístěna pod společným víčkem. Po čerpání paliva a ve velmi chladném počasí je motor spuštěn v režimu na benzin, ale co nejdřív přechází na spalování zemního plynu. Dva displeje na panelu přístrojů informují řidiče o aktuálním stavu paliva v nádržích. Informační systém řidiče zobrazuje spotřebu paliva v aktivním provozním režimu.
Audi montuje čtyři válcové nádrže na CNG jako kompaktní modul do zadní části modelu Avant, jsou uloženy v ochranných pouzdrech z ocelového plechu a zajištěny upínacími pásy, aby byly chráněny před poškozením, například od hran obrubníků. Během výroby modelu A4 Vůz nemá prohlubeň pro náhradní kolo, akumulátor je navíc přemístěn ze zavazadlového prostoru do motorového prostoru. Podlaha zavazadlového prostoru je v úrovni prahu, takže je zachován plnohodnotný prostor pro zavazadla.
Nádrže na CNG s provozním tlakem 200 barů při teplotě 15 °C odpovídají filozofii lehké konstrukce Audi - díky svému inovativnímu uspořádání jsou o 56 procent lehčí než srovnatelné nádrže z oceli. Vnitřní vrstva je tvořena plynotěsným polyamidem, nad ní následuje vrstva kombinující kompozity vyztužené uhlíkovými a skelnými vlákny, aby byla zaručena nejvyšší míra pevnosti. Třetí vrstva je tvořena výhradně kompozitem vyztuženým skelnými vlákny a slouží především snadné vizuální kontrole, protože poškozená místa získají mléčně bílou barvu. Při výrobě je každá nádrž před montáží do automobilu vyzkoušena tlakem 300 barů. Tlak, způsobující roztržení nádrže, je ještě mnohem vyšší a výrazně převyšuje legislativní požadavky.