Aktivní systémy
Nový Lexus LS s sebou veze kupu bezpečnosti
18.12.2012 14:06 Původní zpráva
Vozy japonské značky Lexus patří patří do luxusního segmentu. A to vyžaduje, aby se v nich uplatňovaly nejmodernější bezpečností systémy. Nový model LS, který je vlajkovou lodí automobilky, jich s sebou přiváží celou kupu.
Jedním z důležitých bezpečnostních prvků nového Lexusu LS je nově vyvinutý systém adaptivních dálkových světel (AHS - Adaptive High-beam System). Systém za jízdy v noci automaticky přepíná mezi režimem potkávacích světel, dálkových světel a částečně zacloněným kuželem světel. Pomocí kamery umístěné v horní části čelního skla detekuje protijedoucí vozidla a automaticky aktivuje clony ve světlometech, aby částečně zastínil kužel světla v místech, kde se bude vyskytovat protijedoucí vůz. Po aktivaci zacloněného kuželu světla pak světlomet automaticky mění úhel, aby se rozsah osvětlení vozovky automaticky přizpůsoboval situaci, například při jízdě na jednoproudé či víceproudé vozovce či při průjezdu zatáčkami.
Zastiňování kuželu světla systémem AHS místo přepínání mezi dálkovými a potkávacími světly dokáže zvýšit průměrnou dobu jízdy s osvětlením vozovky pomocí dálkových světel, čímž se zlepšuje viditelnost za jízdy v noci, nejen pro řidiče LS, ale i majitele protijedoucích vozů.
LS v provedení bez funkce AHS používá automatické dálkové světlomety (AHB). Kamera vestavěná do vnitřního zpětného zrcátka sleduje světelné zdroje před vozidlem - včetně světlometů protijedoucích vozidel, koncových světel vozů jedoucích vpředu a uličního osvětlení - a systém v závislosti na tom automaticky zapíná a vypíná dálková světla, aby řidič nemusel přepínání provádět ručně.
Nové LS přichází také s výrazně lepšími parametry bezpečnosti chodců, kterých dosahuje díky modernizaci verze bezpečnostního systému pro předcházení kolizím s asistentem napomáhajícím zabránit kolizi. Jedná se o nejpropracovanější systém aktivní bezpečnosti pro předcházení nehodám v celém automobilovém průmyslu. Pokud systém zjistí vpředu jiné vozidlo, chodce nebo překážku, upozorní řidiče, aby učinil příslušné kroky a střetu se vyhnul. Jestliže navíc rozdíl v rychlosti řízeného vozu a překážky před vozem přesahuje 40 km/h, systém automaticky začne brzdit a aktivuje brzdového asistenta s cílem co nejvíce zpomalit vůz a snížit závažnost nehody.
Pokud rozdíl rychlostí řízeného vozu a překážky zjištěné před vozem nepřesahuje 40 km/h a řidič nijak nereaguje, systém řidiče nejprve upozorní a poté automaticky začne brzdit. Systém je koncipován tak, aby při tomto rozdílu rychlostí zabránil střetu i tím, že vozidlo zcela zastaví.
Činnost systému doplňuje i adaptivní tempomat, který pracuje ve dvou režimech, kontroluje stálou rychlost vozidla a také sleduje vzdálenosti mezi vozidly. Systém je schopen pomáhat při kterékoli rychlosti v rozmezí od 0 do 200 km/h.
Díky schopnosti milimetrového radaru měřit i za nízkých rychlostí a na blízkou vzdálenost dokáže adaptivní tempomat fungovat i v pomalu jedoucí koloně nebo v dopravních zácpách LS zcela zastavit a po uvolnění vozovky před vozem opět zrychlit.
Dalšími použitými technologiemi je například systém pro udržování vozidla v jízdním pruhu, který automaticky vyrovnává směrové odchylky způsobované vyklenutím vozovky nebo silným bočním větrem. K dispozici je i systém pro monitorování slepých úhlů a systém nočního vidění pro bezpečnější jízdu po setmění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.