Nové kompaktní SUV Škoda Karoq, které mělo slavnostní světovou premiéru ve Stockholmu, se začne ve východočeských Kvasinách vyrábět na přelomu července a srpna. První vozy se k zákazníkům dostanou ve druhé polovině října.
Karoq v nabídce Škody nahradí model Yeti. Zájemci jej budou moci objednávat od konce července. Světovou výstavní premiéru Škoda naplánovala na září v rámci autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem.
Pro jméno auta se Škoda, stejně jako u modelu Kodiaq, opět nechala inspirovat u indiánského kmene Aleuťanů z ostrova Kodiak u jihu Aljašky. Ti označují automobil slovem kaa'raq a ruq zase znamená šíp, který má škoda ve znaku.
Konkurenty nové Škodě budou, stejně jako v případě sesterského Seatu Ateca, který se již v Kvasinách vyrábí, například Hyundai Tucson, Kia Sportage nebo Ford Kuga. Cenu dosud výrobce neoznámil. Ateca se prodává od 468 900 Kč, Yeti od 399 900 Kč.
Škoda v Česku podle šéfa tuzemského zastoupení Luboše Vlčka plánuje příští rok prodat 8000 vozů Karoq, je to zhruba o 3000 aut více, než se dosud prodávalo modelů Yeti. Zaměřit se chce na malé rodiny s dětmi a obecně očekává, že více než dvě třetiny karoqů si koupí privátní zákazníci. "Větší Kodiaq, kterého Škoda nabídla na začátku letošního roku, už je pro letošek v tuzemsku vyprodaný a nyní přijímáme objednávky na první čtvrtletí roku 2018," dodal Vlček.
Proti Yetimu se Karoq prodloužil o 16 centimetrů na 4,38 metru, šířka je 1,84 metru, tedy o 3,5 cm více. Zavazadlový prostor se zvětšil o 106 litrů na 521 litrů, což je nejvíce ve třídě. Díky systému zadních sedadel VarioFlex je základní velikost prostoru pro zavazadla variabilní a pohybuje se od 479 do 588 litrů. VarioFlex se skládá ze tří samostatných, individuálně nastavitelných sedadel, která lze v případě potřeby dokonce vyjmout z vozu.
Auto nabídne mobilní připojení k internetu přes LTE nebo funkci tísňového volání ecall. Ve voze Škoda Karoq je k dispozici široká škála asistenčních systémů. K novým systémům patří například asistent pro parkování, jízdu v pruhu nebo jízdu v zácpě. Vůz dále nabízí detekci objektů v mrtvém úhlu zrcátek, rozpoznávání dopravních značek nebo prediktivní ochranu chodců.
Poprvé ve voze Škoda bude k dispozici tzv. Digital Instrument Panel, který řidiči vozu umožňuje nastavit některé z uspořádání velkoplošného displeje v přístrojovém panelu.
Motorovou paletu tvoří pět pohonných jednotek, které mají zdvihové objemy od jednoho do dvou litrů a disponují výkonem od 115 do 190 koní. Všechny agregáty jsou přeplňované turbodmychadlem a mají přímé vstřikování paliva, systém Start-Stop a rekuperaci brzdné energie. Novinkou je motor 1,5 TSI s možností odpojování dvou válců.
Karoq nabídne inteligentní pohon všech kol s elektronickou uzávěrkou diferenciálu, možnost volby z pěti jízdních režimů a adaptivní odpružení.
Mezi chytrá řešení ve voze patří elektricky ovládané páté dveře nebo elektricky ovládané tažné zařízení - tzv. koule -, které se na zádi vozu vyklopí jen tehdy, když je potřeba. Sériově je na palubě elektromechanická parkovací brzda. Ve spojení s převodovkou DSG obsahuje také funkci Auto Hold. V zácpách nebo při opakovaném zastavování a rozjíždění udržuje vůz v klidu, aniž by řidič musel sešlápnout brzdový pedál. Zapíná a vypíná se pomocí páčky ve středové konzoli.
ŠKODA #KAROQ pic.twitter.com/dmhwFaR6Ou
- Škoda NEWS (@SkodaNEWS) 18. května 2017
Vedle Karoqu a velkého SUV Kodiaq uvedeného na trh na začátku roku Škoda plánuje i další vozy SUV. Měl by mezi nimi být malý městský crossover, SUV kupé nebo elektromobil.
Yeti Škoda nabízela od poloviny roku 2009. V roce 2013 přišla s modernizací, která model rozdělila na městskou a outdoorovou variantu. Ročně se prodalo okolo 100 tisíc vozů Yeti.