Zastava 1100 kontra Volkswagen Golf
30.03.2009 08:00 Původní zpráva
Na hatchbacky z první poloviny sedmdesátých let čekaly odlišné osudy. I když oba modely vykazují v mnoha ohledech zajímavé podobnosti, jeden je mrtev a druhý stále žije.
Bývalá Jugoslávie měla v rámci Východního bloku výjimečné postavení. Maršál Tito se ji snažil uchránit sovětského vlivu, což mimo jiné pomohlo zahájit spolupráci s italským Fiatem již v polovině padesátých let. Po úspěšné licenci Fiatu 600, který odvedl velký kus práce při motorizaci Jugoslávie s přezdívkou fica, přišla na počátku sedmdesátých let Zastava 101.
ČTĚTE TAKÉ: Automobilky bývalé Jugoslávie
Vůz stál na podvozku s tehdy moderní koncepcí pohonu předních kol vypůjčeného od Fiatu 128, který v roce 1970 vybojoval titul evropského auta roku. Benzinový čtyřválec o objemu 1,1 litru posílal na kola 55 koní a 78 Nm prostřednictvím čtyřstupňového manuálu. Karoserie o délce 3,8 metru však díky praktickým pátým dveřím jugoslávský výrobek odlišovala.
Model prodávaný v Československu s číslovkou 1100 podle objemu motoru se nicméně dostal do tuzemských prodejen Mototechny až ve druhé polovině sedmdesátých let. Jeho cenovka pohybující se kolem 65 tisíc Kčs navíc nebyla nízká. Za podobné peníze byla k mání větší Dacia 1300 či „luxusní" Škoda 120 GLS. Koncem osmdesátých let se tak po českých silnicích pohybovalo kolem deseti tisíc zastav 1100.
Volkswagen Golf se v roce 1983 objevil ve své druhé generaci. Oproti svému extrémně úspěšnému předchůdci z roku 1974 se rozrostl o osmnáct centimetrů na téměř čtyři metry. Velmi dobré jízdní vlastnosti a příkladné zpracování mu pomohly přitáhnout ke značce další zákazníky. A také to, že v nabídce měl množství benzinových i naftových motorů sahajících od 55 koní po ostrou verzi GTI, jejíž benzinová osmnáctistovka produkovala 110 koní. Nezanedbatelnou výhodu pro občany prohnilého Západu znamenalo, že se dal v tamních showroomech běžně koupit.
Zastava 1100 nechyběla v tuzemských prodejnách kvůli tomu, že by se přestala vyrábět. Na počátku osmdesátých let se prodávala například ve Velké Británii, jelikož libry znamenaly pro jugoslávskou ekonomiku mnohem víc než společné plánování Východního bloku. To už mělo auto hranaté světlomety místo původních kulatých (a mnohem hezčích), což bylo jednou z mála modernizací. Model nezadržitelně stárl a na Západě se jaktakž uchytil pouze díky velmi nízké cenovce.
Vezmeme-li ovšem v potaz socialistickou automobilovou produkci, ještě koncem osmdesátých let představovala Zastava 1100 na českých silnicích moderní stroj. Ladné tvary, komfortní podvozek a vcelku živý motor schopný auto udržovat na 130 kilometrech v hodině podporovala praktická karoserie, díky níž se do kufru vměstnalo od 325 do tisíce litrů nákladu. Soupeřit s volkswagenem však už nemohla. Dílenské zpracování bylo i oproti golfu první generace zoufalé stejně jako technická spolehlivost - palec od rozdělovače kvůli tomu patřil do povinné výbavy stejně jako schopnost vyčistit karburátor.
Volkswagenu Golf pomohla ke slávě jak jeho odolnost, tak neustálá modernizace v oblasti motorů i výbavy. Těsně po polovině osmdesátých let se mu dostalo třeba pohonu všech kol. Automobilka ze srbského Kragujevace vylepšování „stojedana", jak se přezdívalo Zastavě 101, redukovala na drobnosti. Pokusila se zároveň vytvořit nové modely, které se nezaměřovaly na trhy kolabujícího Východního bloku. Pro běžné zákazníky v Mototechně tak nebyl k mání malý Koral (využívající díly fiatů 127 a 128) z počátku 80. let ani Yugo Florida z roku 1988 založené na Fiatu Tipo. Produkty pod značkou Yugo se raději nakrátko podívaly do Spojených států.
Stojedan se přesto vyráběl až do minulého roku pro srbský trh, v posledních letech pod označením Skala 55. A s cenovkou v přepočtu 120 tisíc korun byl jedním z nejlevnějších aut v Evropě, třebaže s podobnou kabinou, bez airbagu a s karburátorem.
Jen málo aut vydrželo ve výrobě tak dlouho jako Zastava 101 a jedním z nich je Volkswagen Golf. Jeho první generace se totiž produkuje v Jižní Africe coby Citigolf dodnes. Asi nepřekvapí, že je nyní mnohem modernější, než se kdy podařilo být jugoslávskému fiatu 128.
Foto: Volkswagen, Zastava
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.