Situace už se zdála být neudržitelnou. Šikanování českých řidičů na německém území se dokonce stalo předmětem dialogu premiérů obou zemí. A i když kancléřka Merkelová slíbila, že si nechá celou záležitost objasnit a v případě potřeby zasáhne, přece jen je dobré být při návštěvě západních sousedů ostražitý.
Nicméně policista je pán (což v Německu platí dvojnásob) a v okamžiku, kdy si vybere ke kontrole vozidlo, je veškerý odpor marný. Ba dokonce škodlivý. I když máte pocit, že k šikanování řidiče příliš daleko není...
Podle statistik udělali v loňském roce němečtí policisté za hraničním přechodem v Rozvadově na dvě desítky tisíc kontrol. Neznamená to, že hned za „čárou" stojí policejní auto a u něho nekompromisně vyhlížející muž v uniformě. Kontrolovat totiž mohou i policisté v civilu a v neoznačeném automobilu, ovšem v takovém případě se musí prokázat služebním průkazem. A pak už záleží jen na nich, co budou prohlížet.
V každém případě je dobré si před cestou za hranice pořádně zkontrolovat doklady. Neboť to je logicky první krok prohlídky. A v jestliže policisté naleznou nějaký nedostatek, pak se může zdržení podstatně protáhnout. Podle zkušeností kontrolovaných řidičů také nakukují do interiéru vozu a zavazadlového prostoru a když se jim jeví všechno v pořádku, obvykle zasalutují a vozidlo propustí.
V opačném případě však mohou vyzvat posádku k vystoupení a kontrola probíhá dál. Jestliže mají podezření, mohou požadovat i test na drogy. Je pravdou, že řidič test může odmítnout, potom však bude s největší pravděpodobností předveden na policejní základnu. A časová ztráta znovu závratně narůstá.
Když už jsme u kontroly vnitřního prostoru, pak připomínáme, že do Německa je zakázáno vozit nože s čepelí delší než dvanáct centimetrů, neboť takový nůž je považován za zbraň. A tak je bezpečnější si při svačině na odpočívadle mazat chleba kratším nástrojem. Zákaz platí také pro zábavnou pyrotechniku, takže narozeninový ohňostroj je lepší pořídit z místních zdrojů či nechat na doma.
Bylo by chybou si myslet, že podobné kontroly jsou záležitostí pouze na hranicích s Bavorskem, platí samozřejmě po celé délce "čáry" s Německem. Jen směrem na Mnichov je provoz od nás nejsilnější, proto také kontroly nejčastější a přestupků nejvíce. Nicméně ať už se v některých momentech bude jednat ze strany německých orgánů o náznaky šikany a kontrolovanému se bude vařit krev, je dobré udržet nervy na uzdě a podřídit se. Minimálně si tím ušetří spoustu času. A také eur, protože i tady platí známé české přísloví - kdo hledá, najde.
Podobné připomínky se týkají i rakouské policie, která si také občas zahraje s českými řidiči ping-pong. Je však třeba mít na paměti, že rakouští policisté mají právo vyžadovat v autě reflexní vestu, to není šikana, ale naplnění místního zákona. A argument, že v Česku taková povinnost není, je v tuto chvíli zbytečný.
V případě evidentního špatného zacházení je dobré po návratu informovat ministerstvo vnitra, které konkrétní případy využívá při jednání s druhou stranou.
Foto: archiv, Lucie Pařízková