Pil jsem alkohol. Ale co s autem?
13.05.2010 11:45 Původní zpráva
Pil jsem alkohol. Co s autem?Stane se to občas každému z nás. Nečekané setkání s přáteli, oslava narozenin, na něž jste zapomněli, společenská událost, které se nelze vyhnout. A k tomu patří menší či větší kapka alkoholu. Jenomže co s autem?
Podle policejních statistik někteří motoristé situaci řeší tím, že i přesto usednou za volant. V lepším případě riskují ztrátu řidičského oprávnění, v horším nehodu, zranění nebo dokonce smrt. Svoji či někoho jiného. Přitom řešení je tak snadné. V Česku existuje řada firem, které se zabývají dopravením řidiče s alkoholem v krvi včetně jeho automobilu až do jeho garáže.
„Našich služeb využívá řada zákazníků, protože si dobře spočítají, že v případě jízdy pod vlivem alkoholu nebo i například únavy, je to může ve finále stát mnohem více. Naše služby nejsou nijak drahé. Tak například za odvoz automobilu na vzdálenost osmi kilometrů zaplatí částku kolem 200 korun, to vyjde levněji, než když si mávne na taxi," říká Robert Faltýnek, jednatel společnosti Modrý anděl.
V roce 2003 začínal se společníkem s dvěma fabiemi, ale v současnosti je vozový park firmy daleko rozsáhlejší. „Jsme schopni pokrýt veškeré požadavky nejen množstvím vozů, ale také tím, že využíváme moderní logistiku. Díky aplikaci dokážeme přes GPS sledovat,který vůz je nejblíže požadovanému přistavení a podle toho ho vysíláme na místo," vysvětluje. Ovšem to není všechno, nyní Modrý anděl pracuje na tom, aby zákazníkům co nejvíce ulehčil rezervaci přepravy. „Máme heslo jednoduše, kvalitně a levně. A podle toho jednáme. Jsme dokonce tak daleko, že majitelé dotykových telefonů s operačním systémem iPhone, Anedroid a podobných přístrojů si přes uloženou url adresu mohou rezervovat jízdu jedním kliknutím, a jestliže jsou našimi častějšími zákazníky a pojedou na opakovanou adresu, už od nich nic víc požadovat nebudeme. Tedy jednou kliknou a jsou doma," tvrdí Faltýnek.
ČTĚTE TAKÉ: Opilý řidič zabil těhotnou přítelkyni. Dostal čtyři roky
Do měsíce by měl být nový systém spuštěný. Klientů s těmito přístroji sice ještě není většina, ale jich řady se rozšiřují a my jdeme nové technice naproti," říká jednatel společnosti Modrý anděl.
Zajímavé jsou statistiky, které ukazují, že nejméně rezervací na odvoz vozu je v neděli. Od pondělí jejich počet narůstá a vrcholu dosahuje v pátek a v sobotu. S povědomím o této službě se však počty odvozů ve všedních dnech začínají vyrovnávat těm víkendovým a odvoz si volá klient již nejen v případě, že požil alkohol, ale i z jiných důvodů, například únavy.
„Ve všední dny máme špičku mezi třiadvacátou hodinou a jednou po půlnoci, v sobotu a v neděli není výjimkou, když někdo zavolá v osm ráno. Stane se také, že klient ani neví, kde je, přesto se ho snažíme najít a vyhovět mu," říká s úsměvem Faltýnek. A vypráví, že svoje působení díky poptávce rozšiřuje firma i na taxislužbu. V blízké budoucnosti plánuje systém zvýhodněných on-line rezervací, při nichž by vyšel jeden kilometr na 16 korun. V současných podmínkách problémů s taxislužbami to zní jako pohádka...
ČTĚTE TAKÉ: Povinná dechová zkouška se osvědčila, nehod ubylo
Modrý anděl není jediným poskytovatelem odvozových služeb, v Praze působí ještě například Speed Cars, kde mají sazbu 25 korun za kilometr a do osmi kilometrů paušál 250 korun, nebo společnost Convoy, jejíž cena za ujetý kilometr je stejná, ovšem po třiceti ujetých kilometrech klesá na 15 korun. V Brně působí třeba Drink&Taxi, které poskytuje odvozové služby v cenách 150 korun (1-3 km) či 200 korun (4-6 km), další brněnský provozovatel Drink Help má kilometrovou sazbu také 25 korun. Podmínky tedy mají firmy přibližně stejné.
V každém případě je lepší vzít si v případě požití alkoholu nebo únavy taxi nebo si nechat vůz odvézt, než pak platit velkou daň!.
Foto: Modrý anděl, profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.