Biopaliva

30. 8. 2008 00:00
Biopaliva
Biopaliva

BiopalivaPohonné látky vyráběné z organické (živé) hmoty

Způsobem spalování v motoru se neliší od klasických fosilních paliv. Pro vznětové agregáty je určena bionafta, v zážehových motorech se nejčastěji spaluje směs E85, tvořená 85 procenty biolihu a 15 procenty benzínu. Adaptace na biopaliva přitom obnáší jen relativně jednoduché úpravy, zejména na palivovém vedení a vstřikovacím systému. Pro takto přizpůsobené vozy se v Evropy vžil název Flexifuel.

ČTĚTE TAKÉ: Biopaliva ode zdi ke zdi

Například ve Švédsku je E85 běžná součást sortimentu čerpacích stanic. O jeho rozšíření svědčí mj. fakt, že osm z deseti Fordů Focus prodaných na švédském trhu je v provedení Flexifuel.

Od 1. září 2007 se biopaliva povinně přimíchávají do PHM prodávaných v České republice, biosložka musí dle platné legislativy tvořit minimálně dvě procenta.

Biopaliva mají dvě klíčové výhody: a) jedná se o obnovitelný zdroj b) CO2 vzniklý při jejich spalování byl předtím pohlcen rostlinami, které na konci svého života posloužily jako surovina k výrobě biopaliva. Teoreticky. V poslední době sílí po celém světě hlasy, které dávají oblibu biopaliv do souvislosti s růstem cen potravin, zatímco jiní upozorňují na to, že při současných výrobních technologiích napáchají biopaliva více ekologické škody než užitku. Svůj postoj k biopalivům proto slíbila přehodnotit i Evropská unie.

TESTOVÁNO REDAKTORY TÝDEN.CZ: Ford Focus Flexifuel

Foto: Jan Schejbal

Další čtení

Papež vyzval k propuštění vězněných novinářů a informování bez nenávisti

Domácí
12. 5. 2025
Fotbalový klub Bohemians Praha 1905 představil 12. května 2025 budoucí podobu stadionu v Ďolíčku (na vizualizaci).

Bohemians představili podobu nového Ďolíčku, bude mít unikátní východní tribunu

Sport
12. 5. 2025

Nissan podle japonských médií zruší dalších 11.000 pracovních míst

Ekonomika
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ