V pořadí již 84. ženevský autosalon v neděli skončil. Co ukázal? Doba evropské hospodářské krize pominula, a tak se automobilky rozhlížejí, kde ulovit zákazníky. Po čase opět objevily malá vozidla, sázejí na alternativní pohony a úsporné motory, do aut instalují komunikační a zábavní systémy.
Evropa má tři opravdu prestižní autosalony - Ženevu, Paříž a Frankfurt nad Mohanem. Výstaviště Palexpo na břehu ženevského jezera však oproti ostatním dvěma získalo prioritu v tom, že svoje brány otevírá každoročně, zatímco další konkurenti se střídají. Paříž hostí automobilový výkvět v sudých letech, na Frankfurt připadají liché letopočty.
Trend č. 1: menší auta
Vypadá to tak, že automobilky opět začínají sázet na městská vozidla a auta nižší střední třídy. Rozměrově a prostorově přijatelná, pohyblivá ve městě a přitom praktická. Příkladem budiž nová generace kolínských trojčat, tedy Toyoty Aygo, Citroënu C1 a Peugeotu 108, která sice mají společnou techniku, třeba zážehové pohonné jednotky 1.0 l a 1.2 l, ale designem se od sebe diametrálně liší. Na trhu se objeví ještě v letošním jaru, kdy také bude oznámena cena, předpokládá se, že nebude od současných příliš vzdálená, tedy kolem 200 tisíc korun.
Trojčata nezůstanou osamocená, například Renault ukázal nové pokolení modelu Twingo, který přichází s revolučním řešením - pohonná jednotka se přestěhovala dozadu. A zapomenout nelze ani na Suzuki Celerio nebo indickou automobilku Tata, která se chce na starém kontinentu plést do prodejní hry vystavenými modely Zelt (sedan) a Bolt (hatchback) s délkou nedosahující čtyř metrů.
Menší rozměry ovšem naznačují i koncepty. Tak například Volkswagen představil studii T-ROC, což je městské SUV postavené na platformě VW Golf. A překvapení přichystal i model Jeep Renegade, který zapomněl na svoje obří bratry Wrangler či Cherokee a velikostí se srovnal třeba s Fiatem 500X. Ostatně spolu s ním se také bude v Itálii vyrábět pro Evropu a na trh vyjede už v létě. Mezi městské crossovery je možné zařadit i další debutanty jakým je třeba Opel Adam Rocks nebo inovovaný VW CrossPolo.
Trend č. 2: konektivita
Spojení řidiče za volantem s okolním světem. To je směr, kterým se vydaly snad všechny velké automobilky. Předhánějí se v tom, co jejich komunikační a zábavní systém v autě dovedou, ale v podstatě se dopracují ke shodnému výsledky. A tak se liší alespoň v tom, jak svou technologii nazývají. Dotyková obrazovka, ovládání hlasem a propojení s chytrým telefonem, to jsou jejich základní pilíře. Podstatná je jiná záležitost. Že se systémy, původně vyhrazené pouze pro vyšší třídy, dostávají i do těch "konzumních".
Například nový Ford Focus, který byl hvězdou stánku značky s modrým oválem a na trhu bude v druhé polovině roku, bude jako první model americké automobilky v Evropě vybaven systémem SYNC 2. Nejnovější multimediální systém využívá pro přístup k funkcím audiosystému, navigace, klimatizace a mobilního telefonu osmipalcovou dotykovou obrazovku a pokročilé hlasové ovládání. Prostřednictvím SYNC 2 může řidič jediným pokynem zvolit cíl navigace nebo nechat přehrát skladby od požadovaného interpreta. A když stiskne tlačítko hlasového ovládání a řekne "I'm hungry", systém vypíše seznam restaurací v okolí a nabídne možnost navigovat k některé z nich.
S další verzí systému se v Ženevě představila společnost Apple. Nazvala ji CarPlay a ještě letos se objeví ve vozech Ferrari, Honda, Hyundai, Jaguar, Mercedes-Benz a Volvo. Modely budou mít dotykové displeje a ovladače, jimiž lze ovládat palubní počítač spárovaný s iPhonem. Celý systém řídí virtuální asistentka, která umí navigovat nebo číst zprávy a je možné jí hlasem nadiktovat textovou zprávu nebo cíl cesty, který zadá do navigace, případně vytočí telefonní číslo.
Objevuje se však problém bezpečnosti, řidič by během jízdy neměl být rozptylován. I na to systém pamatoval, při jízdě nelze sledovat video streamy (jako například na Youtube), stejně tak technologie zakazuje Facebook či Twitter.
Na podobných plánech usilovně pracuje rovněž konkurent Google, jehož operační systém Android dominuje trhu s chytrými mobilními telefony. A v konceptu VW T-ROC se objevil i náznak budoucnosti, kdy všechny funkce komunikačního systému přebírá vyjímatelný tablet. Řidič usedne do vozu, zasune tablet do držáku a má po starostech...
Trend č. 3: alternativní pohony
V polovině první dekády nového tisíciletí daly alternativní pohony jasně najevo, že se s nimi musí počítat, hybridy se začaly objevovat nejen na stánku automobilky Toyoty, která model Prius prodávala v Evropě od roku 2000, testy procházely vozy na čistě elektrický pohon, stále více se diskutovalo o tom, zda benzinu či naftě zvoní umíráček. Ženevští organizátoři zareagovali jako první, v roce 2009 vyhradili jeden pavilon alternativním pohonům a nazvali ho Zelený.
Od té doby se však z ojedinělé záležitosti stala "masovka", nebylo mnoho výstavních stánků, kde by chyběl hybrid či elektromobil. Dokonce i supersportovní značky jimi disponují, například hlavním bodem expozice Porsche byl zcela nový model 919 Hybrid, který letos vstupuje do nejvyšší kategorie vytrvalostních závodů, jejichž vrcholem je závod 24 hodin Le Mans. A Porsche 919 Hybrid má sloužit jako pojízdná laboratoř pro technologie připravované pro sériové vozy budoucnosti.
Ženevskou premiéru má za sebou také Hyundai Intrado, crossover, který je vybavený novou generací palivových článků. Což je směr, na který jihokorejský automobilka vsadila, připomeňme, že již vyrábí model ix35 Fuel Cell, k jehož pohonu slouží elektromotor a při plných nádržích vodíku má vůz dojezd až 600 km.
Ani mladoboleslavská Škodovka v tomto směru nezaostává. V Ženevě uvedla ve světové premiéře také model Octavia G-TEC. Její motor 1,4 TSI/81 kW je schopný spalovat zemní plyn i benzin. Dvě nádrže naplněné stlačeným zemním plynem vystačí na vzdálenost 410 km. Po vyprázdnění plynových nádrží se provoz automaticky přepne na benzin, na který ujede Octavia G-TEC dalších až 920 km, její základní cenu stanovila automobilka na 433 900 korun.
Vedle alternativních pohonů se projevuje ještě další trend. Automobilky objevují maloobjemové motory, které odpovídají stále se zpřísňujícím evropským emisním normám.
Shrnutí
Více než sto světových či evropských premiér bylo na programu při 84. ročníku ženevského autosalonu. Ne všechny se samozřejmě prosadí na trhu, ne všechny zákazníky zaujmou. Nicméně jedno se ukazuje zřetelně. Zlé časy automobilek na starém kontinentu jsou pryč. Výstaviště Palexpo se tvářilo optimisticky...