Světovou premiéru si na ženevském autosalonu (končí 15. března) odbyla i studie Lexus LF-SA Concept, která představuje řidičsky zaměřený vůz, a odráží tak vizi automobilky, podle které budou reálné řidičské zkušenosti tou nejvyšší formou luxusu.
V loňském roce uběhlo přesně 25 let od představení vůbec prvního vozu značky Lexus, sedanu LS 400. Na oslavu tohoto milníku Lexus pověřil své evropské designové studio ED2 úkolem ztvárnit koncept mimořádně kompaktního vozu do města v uspořádání 2+2 a rozměrově menšího než obvyklé vozy automobilového segmentu B.
Návrhářům automobilky se u nového konceptu LF-SA podařilo docílit kompaktních rozměrů (délka 3450 mm, šířka 1700 mm, resp. výška 1430 mm) s poukazem na manévrovatelnost a agilitu důležitou pro městské vozy. Ze stylistického ztvárnění je zřejmá robustnost a sebejistota. Lomený vzor vyzařující ze středového loga Lexus, jakožto nejnovější interpretace vřetenovité masky chladiče, přechází z dvouprostorové grafiky do výrazné 3D formy, s dopadem na přední blatníky a boční partie karoserie a důrazem na široký a pevně rozkročený postoj tohoto konceptu.
Kontrast mezi konvexními a konkávními povrchy karoserie je akcentován efektním vybráním nad podběhy kol a nejvýrazněji pak vzadu, což celkovému ztvárnění propůjčuje jedinečné proporce a evokuje intenzivní pocit dynamiky a pohybu vpřed.
I přes své kompaktní vnější rozměry se může koncept LF-SA pochlubit prostornou kabinou. Jelikož typický vůz do města je zpravidla obsazen pouze řidičem, v kabině s uspořádáním 2+2 je jeho pohodlí prioritou. Sedadlo řidiče je pevné a nastavuje se volant a pedály - a tak se vůz přizpůsobuje řidiči, nikoli naopak.
Sedadlo předního spolujezdce je naopak posuvné a uvolňuje prostor k nástupu cestujících na zadní sedadla. Mezi detaily řešenými v duchu 'řemeslné kultivovanosti' po celé kabině zaujmou např. lehké integrované loketní opěrky na středové konzole a panelech dveří (u značky novinka), nebo náznaky dotykových palubních ovladačů a systémů palubní zábavy nové generace, a to analogových i digitálních.
Strohý kokon kapličky přístrojů před řidičem skrývá černou, ostře řezanou konstrukci ukazatelů, v níž jakoby plavou digitální údaje připomínající hologramy, tradiční uspořádání středové konzoly je nahrazeno displejem HUD s projekcí do středu základny předního skla a možností sledování v širokém úhlu.