Druhá část našeho ženevského bilancování některé automobilky jistě nenadchne. Tentokrát jsme vybrali pět největších omylů letošní Ženevy. Některé exponáty zkrátka zklamaly. Automobilky občas zamíří tam, kam by se vydávat již neměly, nebo své novinky prostě nepřipraví pořádně. Sestavovat žebříček by bylo zavádějící, pořadí "vítězů" tedy rozhodla abeceda.
Citroën DS Inside
Inside znamená „uvnitř“ a tomu odpovídalo také představení této studie, která má započít novou éru v historii značky Citroën. Francouzi chtějí znovuvzkřísit slavnou zkratku DS, kterou budou označovat svoji chystanou řadu dražších modelů. Ty mají přidat více luxusu a nových technologií, stát se konkurenty vozů prestižních značek. Jenže co vlastně Citroën chystá, v Ženevě ani pořádně neukázal. Po vystání fronty nás ochranka vpustila do malé místnosti, kde stál nepřístupný koncept DS Inside. V takové tmě, že skoro nešel ani vyfotografovat, natož se podívat do jeho údajně luxusního interiéru. Možná za tmavými skly ani nebyl. Vypadalo to, jakoby svou převratnou studii automobilka nestihla dokončit. Z očekávané premiéry se nakonec stala fraška.
Peugeot 3008
Tento kříženec hatchbacku, velkoprostorového auta a SUV vypadá zajímavě, ale kombinaci výhod těchto zmíněných kategorií nepřináší. Prostoru je v něm dost, jeho interiér půjde všelijak přestavovat a dno kufru lze uložit hned do tří poloh, ale pohon všech kol nemá. Zatím se jako auto schopné projet horší cesty jen tváří. Zde je namístě dodat, že ho mít bude, ale pouze v hybridní verzi, jejíž představení Peugeot plánuje až na rok 2011. Pak přednímu pohonu pomůže elektromotor, roztáčející zadní kola. Zatím si 3008 musí vystačit s otočným ovladačem ovlivňujícím přenos síly na přední kola a práci protiprokluzových asistentů. Který jakoby sem někdo namontoval z vozů značky Land Rover, jejíž systém Terrain Response má dokonce téměř totožné piktogramy jízdních režimů. Zde však inspirace nekončí. Interiér 3008 vypadá jako by jej navrhli u Audi či Volkswagenu a spínače na středovém panelu byly jasně inspirovány těmi v Lamborghini. Že by designérům Peugeotu došla invence?
Porsche Cayenne Diesel
Těšili jsme se, že konečně uvidíme nový sedan Panamera, ale jeho premiéru značka Porsche odložila až na žáříjový autosalon Peking. Přestože podoba vozu je již několik měsíců známa. Místo Panamery jsme sice viděli novou 911 GT3, ale také Cayenne Diesel. Ano, první vůz značky Porsche poháněný naftovým motorem. Navíc ne z vlastní produkce (s tím se stuttgartská automobilka vůbec neobtěžovala), nýbrž s třílitrovým turbodieselem z produkce značky Audi, který se montuje také do příbuzného Volkswagenu Touareg. Má to vůbec taková značka zapotřebí? Jméno Porsche, spojené se skvělými sportovními vozy, úspěšnými závodními speciály a vůní benzínu. Z naftového Cayenne se již opravdu stal Volkswagen Touareg převlečený do jiné karoserie.
Saab 9-3X
Finančními problémy zmítaná značka Saab již dlouho nepředstavila žádnou zásadní novinku. Její výrobní program je notně zastaralý a na tom nic nezmění ani nový model 9-3X. Na kterém je znát, že automobilka nemá dostatek financí a při jeho vývoji šetřila. Odolně se tvářící plastové doplňky vypadaly lacině a stříbřité díly nebyly kovové, ale jen nalakovaným plastem. V interiéru 9-3X se pro jistotu nezměnilo nic. Ale nejvíce nás zarazil fakt, že má tato novinka pohon všech kol a o 3,5 centimetru zvýšený podvozek jen ve verzi s přeplňovaným benzínovým dvoulitrem, dvojitě přeplňovaný turbodiesel 1,9 TTiD se musí vystačit jen s pohonem přední nápravy a podvozkem vyšším o pouhé dva centimetry. Na prvním zasněženém kopci si udělá ostudu.
Zelený pavilon
Pořadatelé ženevského autosalonu s velkou pompou ohlašovali letošní novinku, takzvaný „zelený pavilon“ s expozicí ekologičtějších automobilů poháněných alternativními palivy. Jenže sláva se nakonec nekonala. Prostor pod hlavní halou nemá prestiž, ještě loni se zde prodávaly suvenýry, knížky a modely, bylo to takové tržiště. Jen málo návštěvníků autosalonu sem zabloudilo. Představily se zde jen projekty menších firem, americké roadstery Tesla a expozice íránské značky IKCO (Iran Khodro), lákající na zastaralé vozy vycházející z Peugeotu 405, vyráběného od konce osmdesátých let. Ovšem poháněné zemním plynem, v čemž tkví jejich „zelenost“. Více zeleno bylo nakonec v hlavních halách, kde vystavují automobilky zvučnějších jmen.
VÍCE O ŽENEVĚ 2009:
Ženeva 2009: krize nekrize, novinek je dost
Ženevské momentky: atmosféra plná očekávání
Ženevské momentky: asijský vánek
Ženevské momentky: v zeleném pavilonu
Ženevské momentky: rychlost v hlavní roli
Pět nejúchvatnějších hvězd letošní Ženevy
PROHLÉDNĚTE SI ŽENEVU 2009:
Hlavní novinky Ženevy 2009
Ekologická auta Ženevy 2009
Exotické supersporty a další rychlé stroje
Hostesky na ženevském autosalonu
Foto: Karel Šanda