Volkswagen má s vozy SUV zkušenosti, modely Touareg a Tiguan jsou na trhu velmi úspěšné, a tak se pouští i do dalších segmentů. Na ženevském autosalonu (4. až 16. března) světová premiéra konceptu T-ROC, který přináší výhled na další budoucí SUV značky. Jedná se o studii SUV velikosti golfu, tedy menší než model Tiguan, která je určena nejen do městské džungle.
V Ženevě představený koncept ukazuje nový styl exteriéru a interiéru. Dvoudveřový vůz navíc spojuje vlastnosti SUV s pohonem všech kol - který nekapituluje ani před kamenitými cestami v terénu ("ROCK") - s letní lehkostí kabrioletu. Prostřední část střechy, rozdělenou na dva díly, lze totiž několika úkony demontovat a uložit v zavazadlovém prostoru. Písmeno "T" v označení T-ROC je odkazem na typová označení aktuálních a budoucích SUV značky Volkswagen, tedy Taigun, Tiguan a Touareg.
T-ROC, poháněný turbodieselem s přímým vstřikováním a výkonem 135 kW/184 k, je vybaven třemi různými jízdními režimy: "Street", "Offroad" a "Snow". V závislosti na režimu se mění charakteristiky řízení pohonu všech kol, motoru, 7stupňové dvouspojkové převodovky DSG, ABS a asistentů pro rozjezd do kopce a pro sjíždění strmých svahů. Režimy jsou intuitivně aktivovány otočným ovladačem na páce voliče DSG. Právě aktivní režim je zobrazován ve vyskakovacím okně na plně digitálním panelu přístrojů.
T-ROC má vnější délku 4179 mm, šířku 1831 mm a výšku 1501 mm. Karoserie byla zkonstruována na základě modulární platformy MQB pro vozy s motorem uloženým vpředu napříč. Díky lehké konstrukci váží toto SUV pouhých 1420 kg. Nápadné jsou relativně krátké převisy (vpředu 811 mm, vzadu 772 mm) a vzhledem k šířce karoserie široké rozchody kol 1578 mm (vpředu) a 1564 mm (vzadu), které navíc spoluutvářejí přitažlivé proporce. Rozvor činí 2595 mm.
Tým designérů Volkswagen pod vedením Waltera de Silvy a Klause Bischoffa u studie T-ROC rozvinul DNA vozů SUV značky, přitom však zachoval klasické rysy vozů VW. Výrazně prostorově tvarovaná maska chladiče s velkými otvory voštinového tvaru představuje nový a dominantní stylistický prvek, který je uprostřed vysoký a široký a do stran se zužuje. Shora je maska chladiče ohraničena velmi ostrou a leskle černou lištou, po stranách ji vymezují dvojité světlomety LED. Jsou-li aktivní pouze světlomety pro denní svícení, připojuje se k nim automaticky jedno bodové světlo uprostřed dvojitého světlometu LED. Tlumená světla jsou tvořena vnějšími zónami světlometů LED. Při aktivaci dálkových světel se k nim připojí vedle umístěné diody LED ve vnitřní části světlometu.
Oba kruhové světlomety mají uprostřed lištu se třemi diodami LED, které plní funkci mlhových světlometů. Nad touto lištou se nalézá jedna velmi výkonná dioda Power LED, která přebírá funkci naklápěcího hledacího světlometu. Pod lištu se třemi diodami LED uložil Volkswagen pohyblivou kameru. Jakmile řidič aktivuje terénní režim, může zapnout hledací světlomety a kamery. V tomto případě se diody Power LED a kamery pohybují podle natočení volantu. Obraz okolí je přenášen na velký displej (vyjímatelný tablet) ve středové konzole, aby mohl řidič vidět a objet dokonce i bezprostředně před vozidlem ležící kameny nebo výmoly.
V oblasti zádě to jsou tvary zadního výklopného víka, které se opakují ve tvarech plochy pro registrační značku. Po obou stranách jsou do leskle černé lišty vloženy velké kruhové prvky. Stejně jako vpředu jsou i do nich integrovány tři diody LED, které v tomto případě plní funkci světlometu pro zpětný chod. Nad nimi umístěná velmi výkonná dioda Power LED slouží jako zadní mlhové světlo. Pod trojicemi diod LED je uložena kamera, aby bylo možné sledovat také prostor za vozem. Obrazy ze zadních kamer jsou rovněž přenášeny na tablet ve středové konzole.
T-ROC je čtyřmístným vozem se zcela nově koncipovaným interiérem. Funkčnost všech prvků odráží terénní charakter studie. To znamená, že jednotlivé prvky výbavy jsou robustní, padnou skvěle do ruky a v některých případech jsou i přenosné - jako například dotykový displej ve středové konzole, koncipovaný jako tablet nebo kamera s vysokým rozlišením, která je integrována v oblasti vnitřního zpětného zrcátka. Tyto detaily může posádka studie T-ROC používat i mimo vůz.
Ovládání, ukazatele stavu a funkce klimatizace konceptu T-ROC mají kompletně digitální podobu. Roli sdružených přístrojů přebírá barevný displej s úhlopříčkou 12,3 palce. V závislosti na jízdním režimu zobrazuje informace, které jsou, stejně jako barevné řešení, přizpůsobeny aktuální situaci. Například rozsah stupnice rychloměru se v terénním režimu "Offroad" změní z 260 na 80 km/h.
Studie T-ROC je poháněna turbodieselem 2.0 TDI s výkonem 135 kW/184 k, který nalézá uplatnění i ve sportovním modelu Golf GTD. Vznětový motor umožňuje studii jízdu nejvyšší rychlostí 210 km/h, zrychlení z klidu na 100 km/h za 6,9 sekundy a suverénní akceleraci v jakékoli situaci díky maximálnímu točivému momentu 380 Nm od 1750 min-1, který je přenášen na obě poháněné nápravy. Průměrná spotřeba paliva je přitom jen 4,9 l/100 km (emise CO2 129 g/km). Hnací sílu přenáší sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG.
Za normálního provozu je téměř veškerá hnací síla přenášena nejnovější generací spojky Haldex pohonu všech kol 4Motion na přední nápravu. To přispívá k mimořádné hospodárnosti. Systém 4Motion zůstává ovšem i v této situaci trvalým pohonem všech kol, protože podíl točivého momentu přenášeného na zadní kola se může ve zlomku sekundy zvýšit, jakmile je patrný prokluz předních kol nebo senzory zaznamenají vyšší příčné zrychlení. Pohon všech kol 4Motion se přitom připravuje na aktivaci spojky Haldex s předstihem v závislosti na příslušném jízdním stavu. Díky tomu může být zadní náprava připojena plynule bez jakékoli prodlevy, kdykoli je to nezbytné.