Frankfurtský autosalon, jehož oficiální název zní IAA (Internationale Automobil Ausstellung) zavřel brány. Letos dospěl k 66. ročníku a kromě novinek ukázal také směr, kterým se chtějí automobilky ubírat. Závěr sice ovlivnil skandál, který vypukl kolem koncernu Volkswagen, nic to ale nemění na faktu, že budoucnost se stále více chystá na autonomní řízení.
Základ prestižního autosalonu je v roce 1897, kdy bylo vystaveno v berlínském hotelu Bristol osm motorových vozidel. Na frankfurtské výstaviště se IAA přestěhoval v roce 1951 a od té doby se dějištěm přehlídky stal veletržní areál v městě nad řekou Mohan. Řadí se mezi nejvýznamnější akce automobilového světa, což lze snadno doložit - letošního ročníku se účastnilo 1100 vystavovatelů ze 39 zemí. A zřetelná byla také cesta, kterou se budou automobilky v příštích letech ubírat...
SUV a crossovery
Podle předpovědí odborníků vykáže segment kompaktních SUV a crossoverů celosvětový růst z dnešního objemu prodejů něco přes 8 milionu na bezmála 9 milionu vozů do roku 2018. Není tedy divu, že se automobilky předhánějí v jejich uvádění na trh.
A tak se do jejich vývoje i výroby pustily i značky, u nichž by to bylo ještě před časem nemyslitelné. Ve světové premiéře se ve Frankfurtu například objevil model Bentley Bentayga, podle výrobce nejexkluzivnější a nejrychlejší SUV současnosti. "Přitom je to pravé Bentley, kombinující nepřekonatelný luxus se sportovními schopnostmi, off-roadovými dovednostmi a každodenní použitelností," tvrdili představitelé britské značky. A něco na tom bude, stačí se podívat do ručně vyráběného interiéru kombinujícího dřevo, kůži a kov. Vůz pohání zcela nový, dvakrát přeplňovaný 6litrový dvanáctiválec s výkonem 608 k (447 kW) a točivým momentem 900 Nm, který zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,1 s a dosáhne maximální rychlosti 301 km/h.
Tak výkonná ovšem není další novinka, jíž je Jaguar F-Pace, kterým automobilka poprvé přispívá do segmentu crossoverů. V omezeném počtu a v prvním roce výroby bude k dostání speciální verze First Edition, jejíž pohon obstará kompresorem přeplňovaný zážehový šestiválec s výkonem 380 koní, nebo vznětový V6 s výkonem 300 koní. A v rostoucím segmentu stojí v řadě další čekatelé na klienty - Hyundai Tucson, který nahrazuje model ix35, či modernizovaný Hyundai Santa Fe, nové generace Kia Sportage, BMW X1, Volkswagenu Tiguan nebo evropské provedení Fordu Edge. Zajímavostí je v tomto směru obnovení značky Borgward, která ukončila činnost před více než padesáti lety a jako svůj první počin po vzkříšení představila ve Frankfurtu model BX7, který se má objevit na trhu v příštím roce s dvoulitrovým motorem s výkonem 165 kW (224 k).
Alternativní pohony
Kdo nevyrábí verzi s hybridním pohonem, jako kdyby neexistoval. Dokonce i Bentley Bentayga chystá variantu s kombinací spalovacího motoru a elektromotoru. A když už do toho jde britská legendární značka, pak není co řešit! Nicméně objevily se také elektromobily, z nichž dva stojí za zmínku. Oba jsou ještě ve fázi konceptu, ale během tří let by se mohly objevit u zákazníků. Podstatné je, že se snaží odstranit velkou překážku v názoru na elektricky poháněná vozidlo, což je dojezdová vzdálenost. Jak Audi e-tron quattro concept tak také Porsche Mission E uvádějí, že zvládnou na jedno dobití akumulátorů 500 kilometrů. To už je zajímavá porce...
Audi e-tron quattro concept je poháněno třemi elektromotory. Jeden elektromotor pohání přední nápravu, zbývající dva elektromotory působí na zadní nápravu. Celkový výkon je 320 kW. Řidič může krátkodobě využít dokonce nejvyššího výkonu 370 kW a maximálního točivého momentu více než 800 Nm. Koncept akceleruje z klidu na 100 km/h za 4,6 sekundy a rychle dosáhne elektronicky omezené nejvyšší rychlosti 210 km/h.
Svým konceptem Mission E představuje Porsche první čistě elektricky poháněný čtyřmístný sportovní vůz v historii značky. Jaká je stručná charakteristika? Čtvery dveře a čtyři samostatná sedadla, více než 600 koní (440 kW) výkonu a dojezd přes 500 kilometrů, pohon všech kol a jejich natáčení, zrychlení z nuly na 100 km/h za méně než 3,5 sekundy a doba nabíjení na 80 % kapacity za 15 minut. Přístroje se obsluhují pomocí pohledů a gest, zčásti dokonce pomocí hologramů.
Konektivita
S vizí autonomního řízení, tedy vozidla, které se bude řídit samo, se prudce rozvíjejí technologie, které k tomuto cíli směřují. I současná auta už toho dovedou dost, sama zaparkují či brzdí, pomáhají tak řidiči zvládat krizové situace, spojují ho s okolním světem, nicméně to ještě nestačí. Je třeba naučit vozy komunikovat mezi sebou. Mercedes-Benz zavedl už v roce 2013 do sériové výroby systém pro síťové propojení vozidel Car-to-Car. V modelu třídy E, který bude na trhu v příštím roce, je technologie posunuta. Car-to-X nabídne bezdrátovou výměnu informací s ostatními, například vpředu jedoucími vozidly, prostřednictvím mobilní telefonní komunikační sítě. Umožní například pohled za roh, nebo "skrz" překážky. Řidič tak může být ještě dřív než dosud upozorňován na hrozící nebezpečí, jako je porouchané vozidlo na krajnici.
Trochu jiným směrem se podívala značka Porsche ve studii Mission E a uplatnila inovativní ovládání. Systém sledování očí díky kameře rozpozná, na který přístroj se řidič dívá. Stiskem tlačítka na volantu aktivuje řidič příslušné menu a může se v něm orientovat. To však není vše. V takzvaném efektu paralaxy sleduje displej polohu řidiče při sezení a jeho držení těla. Posadí-li se níže, výše nebo se nakloní na stranu, zareaguje 3D zobrazení budíků a pohne se s ním. Díky tomu je například vyloučeno, aby volant zčásti zakryl důležité informace. Všechny relevantní informace, jako třeba rychlost, vždy sledují úhel pohledu řidiče.
Po procházce frankfurtským výstavištěm nutně napadá myšlenka na budoucnost. Zda ještě bude člověk stroji poroučet, nebo ten bude mít vlastní hlavu a prosazovat se. Naštěstí pořád existují "normální" automobily. A těch zatím bylo ve Frankfurtu dost a dost...