<span>Ford Focus ST:</span> "estéčko" přitvrzuje

17. 7. 2006 00:00
Ford Focus ST
Ford Focus ST

Ford Focus STJe úplně jiný než předchůdce. Na některých silnicích by měl být dokonce rychlejší než dřívější špičkový model RS.

Sportovní verze sériových fordů mají dlouhou historii. Poslední dobou používá značka Ford dvě zkratky: ST (Sport Technologies) a klasickou RS, vyhrazenou pro špičkové modely. V současnosti se žádný nevyrábí, poslední byla omezená série RS focusu minulé generace; pravděpodobně nejlepšího auta své třídy s pohonem předních kol, využívajícího techniku inspirovanou závodními speciály. Například unikátní diferenciál Quaife na přední hnané nápravě, posouvající trakční schopnosti RS za hranice jeho konkurentů.

Díra po ukončení výroby ostrého focusu RS byla alespoň částečně zaplněna, nový model se dostal na úroveň jeho výkonů. Při testování na slavném okruhu Nürburgring dokonce zajel lepší časy i přesto, že fordy s přídomkem ST jsou v hierarchii sportovních verzí značky pod nekompromisními RS. Jde v podstatě o sportovní verze výchozích modelů vhodné pro každodenní provoz a dlouhé cesty i po nekvalitních silnicích.

Předchůdci focusu ST byla vytýkána nenápadnost a průměrný motor, který mnohdy neumožnil dostat maximum z fantastického podvozku. Navíc byl drahý. Nyní je vše jinak. Tam, kde předchůdce zklamal, nový focus ST vyniká. Velmi dobře vypadá již aerodynamická sada (nárazníky, nástavce prahů, zadní spoiler) kombinovaná s rozšířenými blatníky, znalci si všimnou také přesunutí bočních blikačů do zpětných zrcátek. V interiéru se změnilo jen to nejdůležitější. Mohutnější sportovní volant se výborně drží, skvělé jsou i anatomické sedačky od renomované firmy Recaro. Takřka povinnou výbavou sportovních verzí vozů nejen nižší střední třídy jsou hliníkové pedály, zřídka v nich však najdete teploměr a tlakoměr oleje spolu s ukazatelem plnicího tlaku turbodmychadla. Další změnou jsou bíle zářící hlavní přístroje, se kterými moc neladí standardně zelené podsvícení zbytku interiéru. Zkoušený vůz měl příplatkový zářivý oranžový lak, který se stejně jako design standardních osmnáctipalcových litých kol až podezřele podobá úpravě vozů značky Lamborghini.

Na mnoha autech by tak výrazná barva působila trapně, focus ST si ji ale může dovolit. Pohání ho pětiválec o objemu 2,5 litru převzatý od značky Volvo, patřící do koncernu Ford. V ST má výkon zvýšený na 225 koní (166 kW) a točivý moment 320 Nm. To je o deset koní i newtonmetrů více, než měl asi o sto kilogramů lehčí focus RS. Mají velmi podobné parametry, například ve sprintu s cílovou rychlostí 100 km/h je nové ST jen o desetinu sekundy pomalejší. Motor je velmi pružný. Začíná pěkně táhnout v šestnácti stech otáčkách, kdy je již k dispozici maximum točivého momentu, a o další tisícovku výše přichází mohutný zátah, který nepolevuje až do nejvyšších otáček. Nástup síly je příjemně lineární. Pružný motor není třeba příliš vytáčet, focus ST je velmi rychlý i ve středních otáčkách. Původ pětiválce prozradí duté hučení, celkový zvuk se ale od švédských příbuzných liší. Jakmile mine ručička otáčkoměru trojku, zhrubne a zesílí, ubrání plynu zpříjemňuje zapráskání dunivého výfuku. Na projevu focusu ST si dali konstruktéři záležet. Zvuk motoru totiž do interiéru přivádí také speciální trubice, ústící u schránky spolujezdce. Díky unikátnímu "zlepšováku" je uvnitř dobře slyšet svist turba i motor. Hrátky s otáčkami nezkazí přesná a s motorem optimálně sladěná šestistupňová manuální převodovka.

Ford Focus STDalší specialitou ST je možnost ve třech stupních nastavit tuhost volantu. Rozdíly nejsou markantní, leč i tak potěší. Řízení je přesné, ale při větším přidání plynu v zatáčce se ztrácí citlivost. O jeden a půl centimetru snížený podvozek s pružinami o třetinu tužšími, jinými tlumiči a tvrdšími stabilizátory je jedním slovem skvělý. Nejvíce překvapí pevností, přesto dobře tlumí nerovnosti. Prakticky ve všech rychlostech působí jistě a důvěryhodně, obzvláště dobře sedí v táhlých zatáčkách. Focus ST lze vyprovokovat i k lehkému zhoupnutí zádi, ale mnohem více mu vyhovují čisté průjezdy zatáčkami a progresivní přidávání plynu. Fyziku ani on neošálí, těžký motor se v limitních situacích projevuje nedotáčivostí. Do nich se však dostane jen při opravdu tvrdé jízdě. Nepříjemným situacím se lze vyhnout díky vynikajícím brzdám a citlivě naladěnému stabilizačnímu systému ESP. S focusem ST lze jezdit za osm, ale také za šestnáct litrů na sto kilometrů. Záleží na tom, jak se necháte unést.

Jinak je sportovní ST stejný focus jako každý jiný. Dostatečně prostorný a s nadprůměrným kufrem. To vše za rozumnou cenu 769 900 korun, zahrnující bohatou základní výbavu. Té chybí již jen příplatkové xenonové světlomety, praktičtěji založení řidiči si mohou zvolit pětidveřovou karoserii a náročnější třeba vynikající audiosystém. Focus ST je dalším důkazem, že značka Ford sportovní verze svých vozů umí. Možná je i nejlepším rychlým hatchbackem své třídy.

 

* * *

VE ZKRATCE

+ Klady

Focus ST patří mezi nejrychlejší auta své třídy. Jeho podvozek se nehopue v zatáčkách, přitom není přehnaně tvrdý, dobře uhlazuje nerovnosti. Výkonný a pružný motor má skvělý zvuk, vynikající je převodovka a silné brzdy. Prodává se i s pětidveřovou karoserií.

- Zápory

Těžký motor má vliv na nedotáčivost v extrémních situacích a vůz je citlivý na vyjeté koleje. Při rychlosti od dvojky výše mu dochází síly a je hlučný. Některým řidičům může vadit i vyšší posed za volantem, dvouapůllitr spadá do nejvyšší sazby povinného ručení.

KONKURENCE

Ford Focus ST bude většina lidí srovnávat s německým vozem Volkswagen Golf GTI, jehož první generace v roce 1975 kategorii rychlých hatchbacků nižší střední třídy založila. Nejbližším dalším soupeřem je taktéž německý vůz Opel Astra OPC. Všechny tři vozy využívají přeplňování turbodmychadlem, volkswagen i opel pohánějí o pětinu menší dvoulitrové čtyřválce. Přesto se jejich výkony nijak dramaticky neliší, nejrychlejší z této trojice je dvoulitrová astra. Ta má také nejtvrdší podvozek, focus i poměrně nenápadný golf šly cestou kompromisu mezi sportovními jízdními vlastnostmi a každodenní použitelností. Volkswagen jako jediný nabízí alternativu k standardní šestistupňové manuální převodovce, unikátní dvouspojkovou převodovku DSG s automatickým i sekvenčním režimem. Astra OPC se prodává výhradně ve sportovně střižené třídveřové karoserii, Focus ST i Golf GTI lze pořídit také jako praktický pětidveřový hatchback.

SROVNÁNÍ PARAMETRŮ

Ford Focus ST
Volkswagen
Golf GTI
Opel Astra OPC
délka (mm) 4362 4216 4290
šířka (mm) 1840 1759 1794
výška (mm) 1447 1469 1420
rozvor (mm) 2640 2578 2614
zavazadelník (l) 385 350 350
max. výkon (kW) 166 147 177

max. točivý moment (Nm)

320 280 320
max. rychlost (km/h) 241 235 244

0-100 km/h (s)

6,8 7,2 6,4
prům. spotřeba (l/100 km) 9,3 8,0 9,2
základní cena (Kč) 769 990 769 300 849 900

Foto: ARCHIV

Autor: Jan Stacha

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ