<span>Jaguar S-Type R:</span> businessman’s express

3. 4. 2006 16:31
Jaguar S-Type R
Jaguar S-Type R

Jaguar S-Type RRychlým luxusním autům, v nichž lze za jediný den pohodlně přejet Evropu, se říkávalo businessman’s express. Tato vlastnost charakterizuje i nový Jaguar S-Type R, vůz s rozdvojenou osobností.

S předchůdci má Jaguar S-Type R společnou nejen schopnost přepravit majitele pohodlně na dlouhé vzdálenosti rychlostmi, za které je většina policistů bude nenávidět, ale i jistou starosvětskost. Ne vše jde přímočaře.

Zadní kola pohání osmiválec 4,2 litru, přeplňovaný kompresorem. Téměř čtyři sta koní mu zaručuje nadbytek síly ve všech situacích. Po překročení tří a půl tisíc otáček (kdy vrcholí točivý moment 541 Nm) dojem z již tak silné akcelerace ještě umocní mechanický ryk kompresoru, který přehluší bručení osmiválce. Pohodlná limuzína se promění v divoký sportovní vůz. Ale pokud se na plyn šlape umírněně, S-Type R je stejně tichý a kultivovaný jako slabší osmiválec bez kompresoru.

Plynulost je charakteristickou vlastností celého auta. Hladce se chová i šestistupňová automatická převodovka ZF ovládaná řadicí pákou, která se pohybuje v klasické kulise ve tvaru písmene J. Takřka neznatelně přeřazuje i v plné akceleraci, kterou výstižně dokumentuje čas 5,6 sekundy, potřebný k dosažení rychlosti 100 km/h. Převodovka nemá dnes obvyklý sekvenční režim, natož řazení „pádly“ či tlačítky, ale není to ani nutné. Umí být velmi rychlá i v automatickém režimu, a kdo chce mít řazení pod kontrolou, zvykne si na podřazování v levé straně řadicí kulisy, která slouží k blokování převodových stupňů.

Podvozek s počítačově řízenými adaptivními tlumiči je obdařen překvapivou schopností přejíždět nerovnosti tak, že se o nich posádka většinou ani nedoví. Při rychlé jízdě se trochu naklání, ale kola neztrácejí kontakt se silnicí a vůz skvěle sedí. S narůstající rychlostí se zlepšuje i jinak lehké řízení, které začíná s řidičem komunikovat více, než se zprvu zdálo. Situaci jistí silné progresivní brzdy a v extrémních případech stabilizační systém ESP. Zkušení řidiči ho mohou vypnout a užijí si kontrolovaných smyků, ve kterých se vůz díky plynulému nástupu výkonu, dlouhému rozvoru a samosvornému zadnímu diferenciálu chová předvídatelně.

Jaguar S-Type RNa své německé konkurenty ztrácí Jaguar S-Type při rychlém dálničním cestování nad 200 km/h, kdy vůz má síly stále dost, ale silné sešlápnutí brzd provází lehké ponoření přídě a volant je příliš lehký. Vůz v ten okamžik postrádá proměnný účinek u posilovače řízení. Jinak jaguar na dálnici překvapí přijatelnou spotřebou, která se při 160 km/h, kdy motor točí na „šestku“ asi tři tisíce otáček, pohybuje kolem dvanácti litrů. Stejně si vyžádá i při klidné jízdě na okresních silnicích (pro klientelu kupující si nejrychlejší sedany to není zásadní informace).

Majitelé ocení spíše výjimečnost. Jaguar S-Type R je klasičtější alternativou suchopárných německých sedanů. Jeho design je inspirován stejnojmenným předchůdcem z šedesátých let, který také plnil úlohu středně velkého jaguaru. Klasické rysy si zachoval i stylový interiér, který však devalvují některé laciné plastové díly ze starších fordů a několik ergonomických nedostatků. Průměrný majitel S-Type R asi netuší, čím se stahují okénka v minulé generaci fordu focus, ale i jemu nejspíš bude vadit mizerné rozlišení drahé příplatkové navigace (která dosud nemá mapu ČR) a podprůměrná prostornost vozu. Širší postavy budou navíc tlačit sedáky jinak vynikajících sedaček, které umějí ty hubenější podržet v zatáčkách.

Subtilní je i plochý kufr, však lze jaguáru odpustit jako obvyklou daň za typickou siluetu vozu. Další polehčující okolností je i přiměřená cena stanovená novým dovozcem. Dva a čtvrt milionu za pohodlný sedan o výkonu 400 koní se skrytými schopnostmi sportovního auta není příliš. I výbava je solidní, ale na nejnovější výkřiky techniky, figurující v cenících příplatkových výbav německých automobilů, si musejí zájemci o nového jaguara nechat zajít chuť.

 Jaguar S-Type R versus konkurence


 Jaguar S-Type R
Mercedes-Benz E 55 AMG  BMW M5
 délka (mm)  4905 4818 4855
 šířka (mm)  1818 1822 1846
 výška (mm)  1447 1412 1469
 rozvor (mm)  2909 2854 2889
 zavazadelník (l)  400 530 500
 max. výkon (kW)  291 350 373
 max. točivý moment (Nm)   541 700 520
 max. rychlost (km/h)  250* 250* 250*
 0-100 km/h (s)  5,6 4,7 4,7
 prům. spotřeba (l/100 km)   12,4 12,9 14,8
 základní cena (Kč)  2 255 000 2 875 000 2 654 900
 *elektronicky omezena

Foto: Karel Šanda

Další čtení

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Vláda schválila úhradu léků na TBC pro děti, dosud v Česku nebyly

Domácí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ