Novinka na trhu
Opel Astra Sports Tourer: Evropa fandí kombíkům
18.04.2016 08:17 Původní zpráva
Evropa je tak trochu jiná oproti ostatnímu automobilovému světu. Na starém kontinentu se totiž prodá daleko více kombíků, než kdekoliv jinde.
Česko není v zájmu o prodloužené verze výjimkou. Naopak. Například zákazníci značky Hyundai při pořizování modelu i30 volí v 80 procentech případů variantu kombi! Přisuzuje se to chatařskému a chalupářskému zájmu motoristů, kteří před každým víkendem naloží do auta spoustu věcí, aby je s jeho koncem zase dopravili nazpátek do svých domovů. Ale abychom obyvatelům české kotliny neubližovali - podobně jsou na tom třeba Němci, u nichž se těší verze kombi také velké oblibě. Ostatně má to svoje výhody, naložit kolo, lyže či kočárek bez toho, aby je člověk musel rozebírat, nebo krkolomně usazovat, je praktické. Ač vlastník kombíku musí občas vyslechnout poznámky majitelů hatchbacků, že jezdí s "batohem" nebo vozí zbytečný vzduch, nedá na něj dopustit...
Automobilky pochopitelně takový zájem nenechávají bez odezvy, variantu kombi vyrábí takřka všechny značky. A dokonce i ty, které si zakládají na pověsti luxusu, jako jsou BMW, Audi či Mercedes-Benz, nebo třeba Subaru.
Nicméně nejvíce kombíků se prodá v nižší střední třídě. Nejnovějším příspěvkem do široké nabídky je Opel Astra Sports Tourer, jehož mezinárodní prezentace byla v Portugalsku a on-line deník TÝDEN.CZ při ní nechyběl.
Padesátiletá tradice
Astra ST navazuje na více než padesátiletou tradici výroby kompaktních kombíků s bleskem v logu, začínala ještě pod názvem modelu Kadett Caravan a v současnosti se jedná již o desátou generaci. Vypadá dobře (ostatně model Astra se stal evropským Autem roku 2016, takže něco na něm musí být) a v prodloužené variantě se designéři snažili, aby zadní část nebyla jen "přílepkem", nýbrž zapadla do celkového vzhledu. Využili k tomu zajímavý prvek, nápadnou boční chromovanou lištu, která dává zádi i dávku elegance a jasné poznávací znamení.
Ostatně nový model Astra udělal po designové stránce hodně velký skok směrem k líbivosti, kombík nevyjímaje. A co teprve v kabině! Opel se v době nedávné potýkal se sníženými prodeji, a tak musel vsadit na kvalitu, výbavu a praktičnost, což mu - soudě podle úspěchu na trhu - celkem vychází. Kdysi přetlačítkovaná přístrojová deska sice dostala dotykový displej, ale nejvíce používané funkce ponechala tlačítkové, což řidiči usnadňuje intuitivní ovládání. A nenutí ho při jízdě opustit očima silnici před sebou a hledat, kam umístit prst na displeji. Stejně se obvykle netrefí na první pokus, a tak bezpečnost docela trpí...
Výbava nové Astry je skutečně bohatá, nakukuje docela drze do vyšších segmentů, například poprvé se v kompaktní třídě objevuje i masážní funkce předních sedadel s pamětí jejich nastavení a nastavování bočních částí, vyhřívaná může být i druhá řada sedadel.
Co znamená BiTurbo
Při putování po portugalských cestách v okolí Porta pak došlo i na nový motor, jímž Astra ST disponuje. Jedná se o dieselovou šestnáctistovku se dvěma turbodmychadly (BiTurbo). Proč dvě? Malé turbo zaručuje spontánní reakci motoru v nižších otáčkách bez obvyklé prodlevy, větší se připojuje ve vyšších otáčkách. Výsledkem je nejen stálá zásoba výkonové rezervy, ale také nižší spotřeba (kombinovanou uvádí výrobce 4,1 l na 100 km). Navíc plynulejší jízda, protože turbodiesel dosahuje maximum točivého momentu (350 Nm) již v 1500 otáčkách. A tak po hodně klikaté silnici N 222, která sleduje tok řeky Douro a je počítána mezi deset nejkrásnějších silnic světa, zbude čas se rozhlédnout po stráních plných vinic a nejen stále řadit. Mimochodem, ani skutečnou spotřebou Astra příliš neklamala, palubní počítač ukázal 4,5 litru nafty, čemuž nejspíš pomohlo i to, že v Portugalsku se smí na dálnici jet jen stodvacítkou...
Ovšem u kombíku je podstatná praktičnost. Což o to, u Astry lze obsluhovat víko zavazadlového prostoru pohybem nohou pod zadním nárazníkem, takže ho lze otevřít i s plnýma rukama tašek, ale nejvíce sledovaným prvkem je objem "kufru". Astra Sports Tourer nenáleží v tomto směru mezi přeborníky, velikostí se těžko může rovnat Hondě Civic Tourer nebo Škodě Octavia Combi, ale 540 litrů nepatří k nejmenším hodnotám. Navíc nabízí i variabilní zádržný systém, který usnadňuje manipulaci se zavazadly, tedy boční kolejničky a upevňovací sítě, aby menší bagáž v jinak prázdném prostoru nepoletovala.
V případě kombíků jsou rychlostní hodnoty spíše v pozadí, ale ani za ně by se nová Astra ST nemusela stydět (0-100 km/h za 8,1 s, maximální rychlost 220 km/h). A tak dosavadní příslušníci silně obsazené kategorie vozů kombi nižší střední třídy dostali pořádného konkurenta, který se bude tlačit dopředu. Ostatně Opel předpokládá, že minimálně každá třetí prodaná Astra bude právě v prodloužené verzi...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.