Bezpečnost dětí v autě? Nejvíce riskují Švédové a Francouzi

1. 6. 2015 10:12
Autosedačka je pro bezpečnost dětí v autě nutností (ilustrační foto).
Autosedačka je pro bezpečnost dětí v autě nutností (ilustrační foto).

Až třetina evropských rodičů upřednostňuje rychlost a pohodlí před bezpečností svých dětí. Vyplývá to z nejnovější Zprávy o stavu bezpečnosti, kterou provedla společnost Britax Römer zabývající se problematikou přepravy dětí. Podle ní nejvíce riskují Švédové a Francouzi.

Podle ní více než třetina evropských rodičů překročila povolenou rychlost s dítětem v autě, 33 % rodičů dokonce vezlo dítě v autě bez vhodné autosedačky. Nejvíce riskujícím národem v Evropě jsou Švédové.

Ačkoliv má polovina evropských rodičů v souvislosti s bezpečností dítěte největší obavy z dopravních nehod, jsou ochotni i s dětmi ve vozidle podstupovat nemalá rizika. Z aktuální zprávy o stavu bezpečnosti totiž vyplývá, že třetina rodičů s dětmi ve věku pod 11 let překročila povolenou rychlost s dítětem v autě. Toto číslo se zvedá téměř na polovinu ve Švédsku, v Německu takto riskuje třetina rodičů. Riziko přitom přichází častěji od otců (38 %) než od matek (25 %).

Ačkoliv mají všichni rodiče v Evropě, jejichž děti měří méně než 150 cm, povinnost používat v autě dětské autosedačky, třetina z nich již v minulosti vezla dítě bez vhodné autosedačky. Hlavním důvodem jízdy bez zajištění bezpečnosti dítěte bylo, že nebyla k dispozici žádná autosedačka, nebo byla k dispozici nesprávná sedačka. Každý desátý rodič navíc neví, jak autosedačku správně nainstalovat. Podle odborníků tak na žebříčku priorit rodičů dominuje vlastní pohodlí nad bezpečností dětí. Celkem 35 % rodičů cestovalo bez vhodné autosedačky více než pětkrát, každý desátý dokonce více než dvacetkrát.

Odpovědi na otázku: Už jste někdy jeli s dítětem bez autosedačky?

Nejčastěji bez vhodné autosedačky  27 % Švédsko, Francie
Nejméně bez vhodné autosedačky  13 % Polsko
Více než půl hodiny  Francie (20 %), Švédsko (11 %), Německo (10 %),  V. Británie, Španělsko a Polsko ( 9 %)
Více než 20krát  Švédsko (13 %), Francie (12 %), Polsko (12 %), V.  Británie (10 %). Německo (7 %)

Zdroj: Britax Römer

Autor: - vit -Foto: Opel

Další čtení

Dalšími cizími jazyky a těžší matematikou dnes končí státní maturitní testy

Domácí
6. 5. 2025

V Liberci začíná Anifilm

Kultura
6. 5. 2025

Letenky na MS v hokeji Češi kupují od podzimu, někde prodeje převýšily rok 2023

Ekonomika
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ