K poslednímu březnu roku 2013 ukončí japonská automobilka Daihatsu svoje aktivity v Evropě. Neobstála v tvrdém konkurenčním boji, a tak se z trhů na starém kontinentě stáhne. Kdo bude chtít vůz se stylizovaným D ve znaku, musí si zajistit individuální dovoz.
A důvod? Daihatsu nemá v Evropě továrnu, a tak musí svoje výrobky k zákazníkům dovážet. Což se samozřejmě projevuje na ceně. Stejné je to i s náhradními díly. A v současné době, kdy zájemci o nové vozy berou vynaloženou částku jako jeden z hlavních důvodů rozhodování, se Daihatsu ocitlo v tak velké nevýhodě, že ji nedokázalo ničím kompenzovat.
Z tohoto důvodu se třeba Škoda Auto nepouští na americký kontinent, i když by například superbem mohla bodovat. Dovážet ale vozy přes oceán, to by je neúměrně prodražilo. Postavit třeba v USA, Mexiku nebo Brazílii továrnu, to vyžaduje obrovské finance. Nejde jen o samotné zdi, střechu a strojové vybavení, ale o lidi, kteří budou výrobu zavádět a řídit. K tomu je třeba přiřadit ještě vybudování prodejní a servisní sítě.
Náklady jsou to pro obyčejného smrtelníka nepředstavitelné. I když jeden z výše postavených pracovníků mladoboleslavské automobilky nedávno prohlásil, že „nikdy neříkej nikdy, zatím vstup do Ameriky neplánujeme, soustřeďujeme se na východní trhy, ale třeba si na nich vyděláme tolik, že se pak pustíme do amerického dobrodružství".