Typicky českým sportem je dojíždění zimních pneumatik v létě. Pokud se ale s takovými gumami někdo chystá na dovolenou do Itálie, může tvrdě narazit. Od 15. května totiž na italských silnicích platí zákaz použití zimních pneumatik s nižším rychlostním indexem, než je uvedený v technickém průkazu vozidla. Maximální rychlost vozidla (také uvedená v TP) přitom nehraje roli.Pokud řidič tuto povinnost poruší, hrozí mu pokuta až 1700 eur a zabavení technického průkazu.
.Termín byl stanoven ministerskou vyhláškou a totéž nařízení platí i pro celoroční gumy, které mají na bočnicích označení M+S (Mud+Snow).
Co čeká, pokud silniční kontrola zjistí použití zimních pneumatik? V první řadě to bude pokuta. Ta je v rozmezí 420 (zhruba 11 400 korun) až 1692 eur (cca 45 700 korun) a následovat může i zabavení technického průkazu. Podobně se na situaci dívají i pojišťovny, které v případě nehody nemusí (a tudíž nebudou) hradit vzniklé škody.
"Samozřejmě pokuta nepředstavuje jediné náklady navíc. Pokud v zahraničí přijdete o technický průkaz, musíte si zajistit odtah do nejbližšího pneuservisu. Tam si koupit letní pneumatiky a nechat si je přezout. Pak si zajistit odvoz na policejní stanici pro technický průkaz, dostat se zpátky a teprve po tomto procesu můžete pokračovat v cestě," vypočítává následky Vojtěch Schwangmaier, majitel e-shopu Pneumatiky.cz.
V Česku jsou řidiči v létě omezeni pouze minimální hloubkou dezénu, která musí být alespoň 1,6 mm. A pak je jedno, zda se jedná o zimní nebo letní pneumatiku, jakkoliv se bezpečnost zimních gum v létě se dramaticky snižuje.
Při teplotě nad 15 °C jsou rozdíly mezi letním a zimním obutím doslova fatální. Zatímco na suchém povrchu zastaví auto na letních pneumatikách během 36 metrů, na zimním obutí trvá brždění 41 metrů. Na mokrém asfaltu je rozdíl dokonce 6 metrů (51 m proti 57 m) v neprospěch zimních.
"I když stále někteří řidiči doufají v opak, jízda na zimních pneu v létě není bezpečná. Měkčí směs automaticky neznamená lepší přilnavost. Naopak, teplem příliš změklé zimní pneumatiky jsou náchylnější k defektům a mnohem rychleji se opotřebí. Zvýšené riziko dopravní nehody je primárním důvodem, proč italské úřady použití zimních pneumatik v létě zakázaly. " vysvětluje Schwangmaier.