Jméno Porsche je v současnosti symbolem luxusních sportovních automobilů, zakladatel firmy Ferdinand Porsche, který se narodil 3. září 1875, však proslul i jako autor "lidového vozu" Volkswagen Brouk.
Kvůli němu spolupracoval s nacisty a za války se věnoval i vývoji tanků a obrněné techniky. Práce pro Adolfa Hitlera jej po válce přivedla do vězení a tak se poválečný rozmach firmy stal dílem jeho syna Ferryho. Sportovních úspěchů podniku se Ferdinand Porsche už nedočkal, zemřel v lednu 1951.
Ferdinand Porsche se narodil ve Vratislavicích nad Nisou na Liberecku a po vzniku samostatného Československa měl do roku 1935 československé občanství. Většinu života však strávil ve Vídni či v Německu. Poprvé se proslavil v roce 1900 na světové výstavě v Paříži, kde představil elektromobil Porsche-Lohner s revolučním řešením pohonu, každé kolo totiž mělo v náboji vlastní elektromotor. V roce 1906 nastoupil jako technický ředitel do firmy Austro-Daimler, kde konstruoval auta i letecké motory.
V Německu byl před válkou pět let ve vedení firmy Daimler Benz, kde zkonstruoval například závodní Mercedes SSK. Na začátku 30. let ve Stuttgartu založil konstrukční kancelář, kde vznikly první návrhy na lidový vůz, základ pozdějšího Brouka.
Jubileum oslavili i příznivci značky v Česku. O víkendu se sjela bezmála stovka naleštěných vozů Porsche na tradiční sraz ve Vratislavicích nad Nisou, mezi vozy byly jak veterány, tak auta novější.
Porsche Classic Club ČR, který víkendové setkání majitelů a příznivců této značky pořádal, zorganizoval první sraz ještě v době komunistické totality, v roce 1985. Tehdy to bylo bráno jako nepovolená propagace "západu", a tak to nesmělo být v žádném případě ve Vratislavicích, proto proběhlo téměř v utajení až v malé obci Žíreč u Dvora Králové nad Labem. Tehdy se sjelo jen sedm vozů, ale byla tím založena tradice, která přetrvala dodnes. Ve Vratislavicích se setkání pořádají teprve od roku 2000, a počet účastníků postupně roste. Loni jich přijelo rekordních 141.