Automobilový konstruktér Ferdinand Porsche, který se narodil 3. září 1875, proslul především jako zakladatel automobilky nesoucí jeho jméno či jako autor "lidového vozu" Volkswagen Brouk. Kvůli němu spolupracoval s nacisty a za války se věnoval i vývoji tanků a obrněné techniky. Práce pro Adolfa Hitlera jej po válce přivedla do vězení, a tak se poválečný rozmach firmy stal dílem jeho syna Ferryho.
Rodák z Vratislavic nad Nisou měl do roku 1935 československé občanství, většinu života však strávil ve Vídni či v Německu. Poprvé se proslavil v roce 1900 na světové výstavě v Paříži, kde představil elektromobil Porsche-Lohner s revolučním řešením pohonu kol. V roce 1906 nastoupil jako technický ředitel do firmy Austro-Daimler, kde vymýšlel auta i letecké motory.
V Německu byl před válkou pět let ve vedení firmy Daimler Benz, zkonstruoval například závodní Mercedes SSK. Na začátku 30. let ve Stuttgartu založil konstrukční kancelář, čímž v podstatě položil základy firmy Porsche. Sportovních úspěchů svého podniku se však už nedočkal, zemřel v lednu 1951 ve věku 75 let.
Ve Vratislavicích nad Nisou začne oprava jeho rodného domu, který bude mít vzhled, jaký měl kolem roku 1880, tedy v době Porscheho mládí. Bude s předzahrádkou, naznačeným čelním vstupem a a řadou historických prvků. V domě vznikne expozice přístupná turistům, nebude ale zaměřena jen na Porscheho.
"Termín dokončení je konec léta 2016," řekla Barbora Bartošová z oddělení komunikace Škody Auto. Automobilka dům vlastní od roku 2011. "Cílem je vybudovat decentní místo, kde budou ukázány souvislosti a kořeny inženýrství v českých zemích včetně odkazů na české slavné konstruktéry a průmyslníky," dodala. Turisty tam chce Škoda seznamovat i s vizemi dalšího vývoje automobilismu. U domu vyroste také nízká přístavba s technickým zázemím.