Ford kdysi zavedl pásovou výrobu, teď staví virtuální továrnu

3. 8. 2012 08:28
Virtuální továrna odhalí sebemenší detail výroby.
Virtuální továrna odhalí sebemenší detail výroby.

Ford kdysi na počátku automobilové historie zavedl pásovou výrobu, která umožnila snížit výrobní náklady. Doba pokročila, ale snaha ušetřit finance při výrobě je tady pořád. A je to znovu Ford, který vymyslel způsob, jak na věc.

Společnost Ford of Europe totiž vyvíjí kompletní virtuální továrnu, která bude simulovat finální montáž automobilů. Údaje z těchto simulací Fordu umožní zlepšit kvalitu výroby a snížit náklady ve skutečných výrobních závodech. "Na projektu virtuální továrny pracujeme proto, abychom nemuseli provádět testy a zkoušet možné zlepšovací návrhy přímo na montážní lince," řekl José Terrades, technik simulací ze španělské pobočky Fordu.

Virtuální dělník Jack by neměl udělal ani jeden zbytečný pohyb.Finální montáž kompletního vozu zahrnuje tisíce součástí, sestav a podsestav. Počítačovou simulací montážního procesu vyzkouší výrobce navrhované postupy ještě předtím, než investuje do nákladné montážní linky. Ford se v roce 1997 stal prvním výrobcem automobilů na světě, který zavedl počítačové simulace finální montáže.

Jak virtuální továrna funguje? Pomocí vyspělé kamerové technologie Ford snímá a digitalizuje svoje skutečné výrobní linky a vytváří z nich mimořádně realistická trojrozměrná virtuální prostředí. V tomto ohledu vede závod ve španělské Valencii, který dovoluje vzdálenou analýzu z patřičně vybavené kanceláře Fordu kdekoliv na světě. Ve virtuálním prostředí se simulují i úkony prováděné operátory na linkách, takže specialisté Fordu na ergonomii předem eliminují namáhavé pozice a optimalizují jednotlivé aspekty výrobního procesu i s ohledem na komfort a zdraví zaměstnanců. Další odborníci v německém Kolíně nad Rýnem zkoumají v simulacích montážní postupy i těch nejmenších součástek a starají se o to, aby byl úkon pro operátora na lince co nejjednodušší.

Virtuální zaměstnanec "Jack" může simulovat úkony požadované po obsluze montážních linek, a to až do takových detailů, jako je volnost pohybu jednotlivých prstů v uzavřeném prostoru. Výkonný software následně vše vyhodnotí. Celých 80 % ergonomických problémů v montážním procesu se takto podaří odhalit již ve stadiu simulace.

A tak se může stát, že z dělníků se stanou roboti s přesně vymezeným a předepsaným pohybem. Ostatně ze současné výrobní linky už k tomu není tak daleko...

Autor: - vit -Foto: Ford

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ