Ford oznámil na veletrhu CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas, že během letošního roku ztrojnásobí počet plně autonomních prototypů Fusion Hybrid, které procházejí jízdními zkouškami. Vznikne tak největší autonomní flotila v celém automobilovém průmyslu. V Arizoně, Kalifornii a Michiganu bude jezdit celkem třicítka těchto vozů.
Ford pracuje na vývoji autonomních vozů již více než deset let. společnost oznámila, že v letošním roce vyšle své autonomní prototypy na kalifornské silnice. Zároveň probíhá jejich testování ve zkušebních areálech Fordu i na veřejných komunikacích v Michiganu. Ford byl také prvním výrobcem automobilů, který začal zkoušet autonomní vozy v Mcity - třináctihektarové maketě skutečného města provozovanou michiganskou univerzitou.
Autonomní prototypy Ford třetí generace budou vybaveny novým přesným snímačem, senzor typu lidar svým tvarem a velikostí připomíná hokejový puk a pyšní se dosahem 200 metrů. Snímače pomohou urychlit vývoj a ověřování softwaru "virtuálního řidiče", který je rozhodovacím centrem autonomního vozu. Díky své kompaktní konstrukci a nízké hmotnosti je snímač vhodný pro zástavbu do automobilu, jeho vlastnosti umožní technikům snížit počet lidarových senzorů na voze ze čtyř na dva bez negativního dopadu na objem a kvalitu získaných dat.
Ford mezitím dále zdokonaluje typy snímačů, které se na automobilech objevují už dnes. Kamery, radary a ultrazvuková čidla tvoří základ poloautomatických funkcí jako adaptivní tempomat, aktivní parkovací asistent, systém udržování v jízdním pruhu, detekce chodců atd.
První vlna společností působících v automobilovém průmyslu začíná podporovat Ford SmartDeviceLink. Jedná se o open-source software, jenž slouží jako platforma pro technologie umožňující ovládání chytrého telefonu prostřednictvím palubního systému. Pro nasazení softwaru se rozhodla mimo jiné Toyota, podporu tohoto softwarového standardu zvažují rovněž automobilky PSA Peugeot Citroën, Honda, Subaru a Mazda.
Ford a výrobce bezpilotních letounů (dronů) DJI zkoumají možnosti spolupráce mezi automobily a drony. Výsledný systém by měl sloužit Rozvojovému programu OSN při odstraňování následků přírodních katastrof v místech, na která se nelze dostat ani těmi nejvšestrannějšími pozemními vozidly. Záchranářské týmy OSN by mohly pomocí dronů rychle zmapovat oblasti zasažené zemětřesením nebo tsunami - to vše přímo z kabiny pick-upu Ford F-150.
Konkrétní řešení bude na vývojářích. V ideálním případě by systém mohl fungovat přibližně podle následujícího scénáře: řidič-operátor vybere na dotykové obrazovce systému Ford SYNC 3 cílovou oblast a vyšle nad ni dron ovládaný prostřednictvím aplikace, jež se přenáší na obrazovku palubního systému. Dron provede průzkumný přelet nad vymezenou zónou, přičemž pořídí video a vytvoří mapu s polohou a detailními snímky přeživších, aby záchranáři přesně věděli, kde a po kom pátrat.