Honda motoru věří, pokouší se o zápis do knihy rekordů

2. 6. 2015 06:12
Standardně vybavený a sériový model Civis Toure má dostat značku do knihy rekordů
Standardně vybavený a sériový model Civis Toure má dostat značku do knihy rekordů

Automobilka Honda se rozhodla podrobit svůj velmi úsporný 1,6litrový motor i-DTEC opravdové zkoušce úspornosti na 13 tisíc kilometrů dlouhé trase napříč 24 sousedícími zeměmi EU. Usiluje o nový zápis v úspornosti paliva pro zápis do Guinessovy knihy rekordů.

První červnový den vyrazili z belgického Aalstu na cestu dva zaměstnanci oddělení výzkumu a vývoje značky s vozem Civic Tourer. Nejdříve se vydali do Nizozemska a Německa a postupně projedou evropským kontinentem po směru hodinových ručiček. Celkem urazí 13 614 km, přičemž budou usilovat o návrat do výchozího bodu během 25 dní, tj. 25. června.

Pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů se opírá o řadu předchozích nezávislých testů, které prokazují, že 1,6litrový motor Honda i-DTEC má ve skutečných provozních podmínkách ještě nižší spotřebu paliva, než je oficiálně uváděno. Podle pravidel pro zápis musí celou cestu absolvovat stejní dva řidiči, každý z nich denně ujede průměrně 592 km a stráví za volantem přibližně 7,5 hodiny. Podle reglementu je pro pokus o vytvoření rekordu třeba, aby vůz vjel do všech 24 určených zemí (včetně Česka). Tuto skutečnost lze dokázat mimo jiné palivovým a cestovním deníkem, údaji ze systému GPS, videem, fotografiemi a podpisy nezávislých svědků.

Pro zajištění přesného sledování trasy, ujetého času a vzdálenosti byl zkušební vůz vybaven sledovacím zařízením od společnosti Tracker, která se specializuje na správu vozových parků a vyhledávání odcizených vozidel. Toto zařízení bude v reálném čase poskytovat velmi podrobné informace o cestě. Při pokusu o rekord je použitý standardní model bez jakýchkoli zvýhodňujících úprav. Vůz smí cestovat pouze po silnici, proto trasa nevede přes Velkou Británii, Irsko, Kypr a Maltu, kde je potřeba překonat vodní překážku, což jsou zbývající z 28 zemí EU. Aby byla vyloučena nespravedlivá výhoda snížením hmotnosti, musí být palivová nádrž vozu na každé zastávce zcela doplněna.

Autor: - vit -Foto: honda

Další čtení

Indie oznámila údery proti teroristům v Pákistánu, ten hlásí mrtvé civilisty

Zahraničí
6. 5. 2025

Húsíové kapitulovali a USA na ně už nebudou útočit, oznámil Trump

Zahraničí
6. 5. 2025

Sněmovna přes odpor ANO posunula ke schválení vznik národního parku Křivoklátsko

Domácí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ