Jak se v Česku prodávají auta za všechny prachy

26. 2. 2012 08:53
Silueta naostřeného Ferrari FF.
Silueta naostřeného Ferrari FF.

Cílová skupina zákazníků je v tomto případě jasná. Může do ní patřit pouze ten, kdo má na kontě minimálně sedmimístnou částku. Nebo spíše osmimístnou. Jedině tak si může pořídit automobil, který vysoko přesahuje milionovou hranici.

Ptáte se, co je to za člověka, který je ochoten vydat takovou sumu za auto? Odpověď lze nalézt v jedné z televizních reklam. V showroomu chodí muž kolem vozu a prodejce na něm vyzvídá, zda ho potřebuje. Kupec odpoví, že nikoliv a dodá: "Ale chci ho!"

Porsche 911 GT2 RS patří k nejdražším modelům na českém trhu. Což potvrzuje i Petr Kabát ze společnosti Scuderia Praha, která v Česku zastupuje značku vzpínajícího se koníka, tedy Ferrari. "Jakmile se objeví první zpráva o novince, už se nám hlásí zájemci o ni. Aniž auto viděli, aniž v něm seděli nebo se s ním projeli, jsou ochotni složit zálohu, aby ho mohli vlastnit," říkal nedávno v rozhovoru pro časopis TÝDEN. Přitom vozy značky Ferrari nepatří mezi nejlevnější, v současnosti je na vrcholu pyramidy model FF, který vyjde na 5,6 milionu korun bez DPH, novinka Ferrari 458 Spider stojí 188 250 eur, což je zhruba 4,86 milionu korun. K tomu je ovšem třeba připočítat daň z přidané hodnoty... Stydět se nemusí ani Porsche 911 GT2 RS s pořizovací cenou 6,35 milionu korun.

Milion sem, milion tam

Pětimilionovou hranici překonává také Audi R8 GT Spyder, které kupce vyjde na 5,3 milionu korun i s daní. Audi je ovšem mimořádný příklad, je to automobilka, která se snaží svými modely pokrýt co Audi R8 GT Spyder pohání desetiválec o objemu 5,2 litru.nejširší zákaznickou obec. To znamená od těch levnějších (ovšem pozor, od té doby, co Einstein objevil relativitu, jsou i levná auta pro někoho drahá) až po malosériové modely, na které dosáhne pouze movitý člověk. Audi ještě nabízí Q7 V12 TDI quattro za 3 233 800 korun, Mercedes-Benz zase láká ty, kteří se chtějí odlišovat od masy, vozem SLS 63 AMG Roadster, u něhož je cenovka 4 762 800 korun, varianta kupé je o dvě stě tisíc levnější. BMW prodává vůz 760Li v karosářské verzi sedan za 3 753 750 korun jako vrchol cenové nabídky. Šelma v podobě značky Jaguar nabízí kupátko XKR-S 5.0 V8 s 550 koňskými silami za 3 537 268 korun a v Česku se z něj radují už tři majitelé. Na špičce cenového pořadí Land Roveru je Range Rover Sport, jehož cena se pohybuje kolem dvou a čtvrt milionu korun. I v tomto případě se prodejci na nezájem nemohou stěžovat.

Kdo jsou ti lidé?
 

Kolik jezdí na českých silnicích vozů luxusních značek?

 

Aston Martin 117

Bentley 253

Cadillac 402

Ferrari 418

Hummer 233

Infiniti 367

Lamborghini 91

Lincoln 188

Lotus 28

Maserati 263

Porsche 2967

Range Rover 411

Rolls Royce 46

Zdroj: Sdružení dovozců automobilů

V tomto okamžiku asi každého napadne základní otázka - kdo jsou ti lidé, kteří si tak drahé vozy pořizují? "Spektrum klientů je velmi pestré a zahrnuje prakticky všechny obory včetně právníků, podnikatelů, vysoce postavených managerů i sportovců, které spojuje touha splnit si sen a pořídit si výjimečný vůz. Největší procento tvoří majitelé firem," prozrazuje Petr Kabát. "Všeobecně jsou klienti značky Porsche úspěšní v různých oborech. Jedná se především o úspěšné manažery, majitele firem či sportovce," charakterizuje zákazníky ředitelka zastoupení Porsche v Česku Anna Gruberová.

Motivy jsou ale různé. Například Jakub Vítek ze zastoupení značky Infiniti, která je luxusní divizí Nissanu a původně byla určena především pro severoamerický trh, říká, že většina zákazníků se rekrutuje z lidí, kteří se z různých důvodů pohybovali nějakou dobu po USA. "Právě tam vozy Infiniti viděli, líbily se jim, a tak se o ně zajímají," vysvětluje. Mimochodem nejdražším modelem této značky je sportovně užitkové FX50 a stojí 1 960 690 korun.

Za zmínku stojí jedna příhoda, na kterou jsou svědkové, ale vypravěč z pochopitelných důvodů nechce být identifikován, neboť prodejci jsou vzhledem ke kupujícím vázáni mlčenlivostí. "Do našeho showroomu přišla jednoho dne kolem poledne žena, která sice hovořila česky, ale s osobitým přízvukem, vybrala si auto za půldruhého milionu korun s tím, že ho potřebuje hned. Protože chce odvézt v pět hodin odpoledne manžela na letiště, neboť odlétá do Moskvy. Když jsme se jí ptali, jak bude platit, vytáhla platební kartu. To nás zarazilo, tak jsme se jí opatrně otázali, zda nebude problém s limitem. Co je to limit, odpověděla nám otázkou, nad níž jsme zůstali chvíli paf," přiznává prodejce. Dlužno dodat, že s vozem skutečně odjela...

České specifikum

Český zákazník má ještě jedno specifikum. Když už je ochoten vydat velkou sumu za čtyřkolového miláčka, pak se nespokojí pouze se základní výbavou, ale chce daleko více. Petr Kabát prozrazuje, že není výjimkou, když si klient nechá svoje nové ferrari vyšperkovat například vyšitým monogramem či Ferrari 458 Spider.celým jménem. "Záleží na typu vozu, obecně se dá říci, že dvanáctiválcové modely jsou daleko individualizovanější, tím pádem je i větší příplatková částka proti osmiválcům. Celkově vzato se průměr příplatku pohybuje lehce přes dvacet tisíc eur euro na vůz," říká Kabát.

Jeho zkušenosti potvrzuje i mluvčí zastoupení Audi Jan Klíma. "Český zákazník, třeba na rozdíl od německého, volí ve většině případů plnou výbavu, tedy nejdražší variantu." A podobně je tomu i v případě vozů značky Porsche. "Český klient si kupuje auto s nejlepším vybavením. Vyžaduje individualizaci, jako je speciální obšití sedaček, podsvícené lišty na prahu vozů, optické sportovní prvky, speciální barvy a zpracování kůže atd, a vrcholnou výbavu - výjimečný vůz podle vlastní konfigurace. V průměru utratí za příplatkovou výbavu třicet tisíc eur," upřesňuje Anna Gruberová.

Problém parkování

Pořídit si drahý vůz znamená také promyslet, kde s ním parkovat. Nechat ferrari nebo bentley jen tak na ulici, to by znamenalo pořádně drahý špás, vždyť není většího lákadla nejen pro zloděje, ale také pro vandaly nejrůznějšího druhu. A i poškrábaný lak zamrzí, oprava byť drobného šrámu vyjde na pár tisícovek, když už nemluvíme o časové ztrátě. Jen pro zajímavost, hodina práce mechanika na voze značky Infiniti vyjde na 1300 až 1600 korun bez daně z přidané hodnoty. A mimochodem - lakýrnické práce patří mezi ty nejdražší. Podobné sazby mají i další značky.

Jaguar XKR-S je nejvýkonnějším sériově vyráběným modelem značky.Převážná většina majitelů nejdražších automobilů nebydlí v paneláku, ale ve vlastním domě s garáží, ovšem někteří sídlí ve starší zástavbě a mají tak s umístěním vozu potíže. "Musel jsem využít veřejné chráněné garáže, protože bydlím na pražském Starém Městě v baráku, kde parkovat nemohu," říkal jeden nejmenovaný majitel luxusu na čtyřech kolech. Kde má svoje poklady, protože nevlastní pouze jeden několikamilionový vůz, neprozradil z obavy ze zlodějské akce. Nicméně třeba v Praze vyjde jedno stání v chráněných garážích Rudolfinum na 6050 korun měsíčně, v Brně v garážích Slovan si lze pronajmout dlouhodobě parkovací místo za 34 900 korun ročně (bez DPH), při pětiletém pronájmu je roční částka ve výši 32 500 korun (opět bez DPH). Takže pořídit si drahý vůz je jen začátek výdajů...

Závěrem

Samozřejmě, že i v Česku si lze pořídit vozy všech možných značek, několik firem se tímto byznysem také zabývá. Nedosažitelné není například ani nejdražší auto na světě, jímž je Bugatti Veyron a jehož cena začíná na milionu eur. Jezdí i v Česku, pořídil si ho podnikatel Radim Passer. V tomto případě ale lze chápat vynaloženou částku šestatřiceti milionů korun i jako investici, neboť takhle drahá auta se nevyrábějí v masovém měřítku a exkluzivitám čas na hodnotě neubírá. Spíše naopak...

Autor: Jaroslav VítFoto: Ferrari, Porsche, Audi, Jaguar

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ