Koncept městského vozu, který šetří energii i emise

22. 4. 2016 11:58
Neobvyklý vzhled koncept.
Neobvyklý vzhled koncept.

Společnost Shell představila v Pekingu koncept městského vozu, který by mohl v případě zavedení do výroby přinést snížení energetické náročnosti osobních vozidel. Tento třímístný vůz je důkazem pokroku v oblasti energetické účinnosti, kterého lze dosáhnout díky využití nejmodernějších technologií a při souběžném vývoji karoserie vozu, konstrukce motoru a použitých maziv.

Nezávislé testy ukazují, že koncept vozidla by ve srovnání s typickým městským vozem používaným v současnosti během celého životního cyklu přinesl snížení 34 procent ve využití primární energie. Na výrobu a provoz konceptu by bylo potřeba přibližně o polovinu méně energie než u typického malého rodinného vozu a o 69 procent méně energie než u typického SUV.

Spotřeba benzínu vozidla byla měřena na základě široké palety testovacích protokolů zahrnujících plynulý i městský styl jízdy. Výsledky testů ukazují, že podle nového modelu evropského jízdního cyklu (NEDC) bylo dosaženo spotřeby 2,64 l/100 km při rychlosti 70 km/h a snížení hodnoty emisí CO2 na 4,67 g/km při použití speciálního motorového oleje, zajišťujícím pětiprocentní snížení spotřeby paliva v porovnání s běžně dostupnými mazivy.

Koncept úsporného vozu Shell byl také za srovnatelných podmínek nezávisle testován v britském certifikovaném automobilovém testovacím centru společně s řadou dalších vozů. Měřena byla spotřeba paliva a emise CO2. Při formálním NEDC testu dosáhl koncept nižších emisí CO2 než typický městský vůz se zážehovým motorem (o 28 procent) i než hybridní vozidlo (o 32 procent).

Pohled do třímístného interiéru.Koncept městského vozu Shell je postaven na patentované platformě iStream společnosti Gordon Murray Design a představuje radikální přehodnocení způsobu navrhování, vývoje a výroby automobilů. Kombinuje moderní lehké technologie - vozidlo váží pouze 550 kg - a je vyroben z pečlivě vybraných materiálů, jejichž zpracování se vyznačuje nízkou spotřebou energií a nízkými emisemi CO2. Gordon Murray při vývoji tohoto vozu využil své zkušenosti z formule 1 zejména v oblasti vysoké pevnosti při zachování nízké hmotnosti. Řada součástí vozu byla vytvořena pomocí 3D tisku, což výrobu prototypu značně urychlilo. Na karoserii byla použita také recyklovaná uhlíková vlákna, což umožnilo pořídit ji za čtvrtinu ceny běžné ocelové konstrukce. Téměř celé vozidlo lze po skončení životnosti recyklovat.

Vůz využívá upravenou verzi aplikace pro chytré telefony Shell Drive. Tato aplikace poskytuje řidičům na displeji informace o spotřebě a upozorňuje zároveň na fakt, že množství spotřebovaného paliva výrazně závisí na chování řidiče.

Z hlediska designu nabízí Shell koncept nový pohled na "vysokou a úzkou" konstrukci vozu a přináší zábavný faktor díky sedadlu řidiče umístěnému uprostřed vozu a dvěma sedadlům pro cestující vzadu. Design vytváří velice neobvyklé uspořádání sedadel dovolující přepravu tří osob navzdory malým vnějším rozměrům vozidla. Má menší poloměr otáčení než vůz londýnské taxislužby, což z něj dělá ideálního společníka pro jízdu ve městě.

Autor: - red -Foto: shell

Další čtení

Hluboce lidský příběh: Americký veterán navštívil místa, která dobýval

Domácí
3. 5. 2025

Hrad pod tlakem žádostí o milost. Dorazilo jich přes tisíc, i pro české vojáky

Domácí
3. 5. 2025
ilustrační foto

V USA začala platit cla na dovoz některých autodílů. Panuje zmatek

Ekonomika
3. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ