Království řízení žen nezakazuje, ale za volantem je nechce

13. 2. 2015 12:02
V Saudské Arábii bojují ženy za to, aby mohly řídit auta (ilustrační foto).
V Saudské Arábii bojují ženy za to, aby mohly řídit auta (ilustrační foto).

V Saúdské Arábii propustili z věznice dvě ženy, které bojují za právo žen řídit automobily. Ve vazbě strávily více než 70 dní. Království v prosinci případ postoupilo soudu zabývajícím se terorismem.

Saúdská Arábie vyznává přísnou vahhábovskou formu islámu. Součástí tohoto učení je oddělování mužů a žen a četná omezení svobod žen. Království jim nevydává řidičské průkazy, byť řízení automobilu výslovně nezakazuje. Mnohé získávají řidičský průkaz v cizině, avšak domácí policisté ženy za volantem netolerují.

Některé Saúdské Arabky se připojily ke kampani, která má přinutit úřady praxi změnit. Šíří na internetu fotografie, na nichž jsou zachyceny za volantem. Pořádaly se také akce, kdy mělo co nejvíc žen vyjet na silnice jako řidičky, avšak policisté mnohé zatkli.

Loni v prosinci byly na východě království zadrženy pětadvacetiletá Ludžaj Hazlúlová a o osm let starší Majsáa Amúdíová. Hazlúlová tam přijela autem ze Spojených arabských emirátů a novinářka Amúdíová ji očekávala na hranici. Obě vedou na sociálních sítích kampaň za povolení řízení automobilů ženám. Mají přes 300 tisíc stoupenců a předpokládalo se, že za tuto aktivitu na internetu budou souzeny. Koncem prosince se objevila zpráva o předání případu k teroristickému soudu ne kvůli propagaci řízení, ale kvůli obsahu některých poznámek v internetové diskuse.

Příznivci obou žen loni požádali tehdejšího krále Abdalláha, aby oběma prominul. Abdalláh letos zemřel a vystřídal ho král Salmán. Stanice BBC uvádí, že obě aktivistky se dostaly na svobodu krátce po setkání britského prince Charlese s králem Salmánem. Charles prý jednal nejen o těchto aktivistkách, ale také o bloggerovi Raífovi Badávím, který byl za urážku islámu odsouzen k desetiletému trestu vězení a 1000 ranám bičem. Bičování mělo být rozděleno po 50 ranách, avšak už po první dávce byl muž natolik zraněn, že další výkon trestu musel být odložen.

Badávího případ se dostal i do Evropského parlamentu a jeho poslanci tento týden odhlasovali rezoluci, která trest odsuzuje jako "krutý a šokující" a žádá bloggerovo propuštění.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ