Dělali proletářskou revoluci, hlásali úpadek kapitalismu, ale západní výrobky se jim líbily. Unikátní moskevská výstava ukazuje poprvé veřejnosti osmdesátku tajných automobilů, jimiž jezdili vůdcové ruské revoluce a jejich následovníci.
V luxusních vozech vyrobených v kapitalistických státech se ruští i sovětští papaláši vozili rádi. "Když nebyla ruská auta dostatečné úrovně, musely se používat zahraniční značky. Ani ZIS neodpovídá autům takové třídy," cituje server čt24.cz historika Vladimíra Kirejeva.
Vůdce proletariátu Vladimír Iljič Lenin jezdil nejčastěji vozem Rolls-Royce z "dědictví" po popravené carské rodině. "Jezdil stejnými auty jako Mikuláš II., který vlastnil 56 kousků. Bolševici přišli po revoluci ke sbírce za milion rublů," tvrdil Kirejev.
Stalin měl zase v oblibě vůz značky Packard. Využíval ho i tehdy, když kremelský vozový park obohatily automobily domácí produkce. Jako třeba supertajný ZIS 115 s pancéřováním, které odolalo i střelbě z ručních zbraní. "Je to opancéřovaný vůz vyrobený ze standardní limuzíny. Vyrobili jenom 55 kusů. Spolehlivá konstrukce. Každý plášť kabiny prošel zkouškou na střelnici. Tloušťka skla 75 milimetrů," prohlásil Kirejev.
Slabost pro silné motory měl i Leonid Brežněv. Což se v politických kruzích vědělo, a tak častým dárkem při jeho zahraničních cestách býval automobil. Traduje se, že po smrti se jich v jeho sbírce našlo 68.
V moskevské garáži vozů pro vrcholné představitele východní velmoci vždy hrála prim německá a americká auta. A zůstalo to tak dodnes. I když prezident Medveděv se zaměřil na ruské veterány a premiér Putin v soukromí (a před fotografy a kamerami) používá ladu.