Přestože za loňský rok došlo k 4500 dopravním nehodám způsobených pod vlivem alkoholu, při kterých bylo usmrceno 62 osob a přes 2200 bylo zraněno, za první pololetí letošního roku došlo denně v průměru k 37 přestupkům či trestným činům spojených s alkoholem a návykovými látkami za volantem. Celkově se tak za první pololetí jedná o 6712 případů.
Ve více než polovině případů (2348), měli řidiči v krvi více než jedno promile alkoholu, dopustili se tak trestného činu. V 2299 případech šlo o přítomnost méně než jednoho promile v krvi, dalších 1558 řidičů se odmítlo podrobit vyšetření, zda nebyli v době řízení pod vlivem právě některé z návykových látek. Ukázaly to statistiky z centrálního registru řidičů za první pololetí tohoto roku.
Za toto období bylo celkově rozdáno 463 262 bodů mužům a 114 350 ženám. Nejvíce bodovaných řidičů je ze Středočeského kraje, nejméně naopak z Karlovarského. K 30. červnu tohoto roku bylo evidováno 39 565 řidičů, kteří dosáhli 12 bodů a obdrželi tak na určité období zákaz řízení. Téměř každý 170. řidič tak byl vybodovaný a téměř každý 13. řidič měl na svém kontě v polovině tohoto roku alespoň jeden bod.
Největší skupinu řidičů a řidiček tvoří ti, kteří mají na svém kontě dva body, následuje je skupina se třemi body a na třetím místě je skupina řidičů se sedmi body. Nejméně početnou skupinu naopak tvoří řidiči s 11 body.
Zároveň bylo k 30. červnu evidováno 48 011 cizích státních příslušníků, kteří se dopustili přestupku (trestného činu) započítávaného do bodového hodnocení řidiče. Přes 9 procent bodovaných řidičů tak tvoří cizinci.
Mezi nejčastěji bodované přestupky patří dlouhodobě překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci o méně než 20 km/h. K tomuto přestupku dochází přes 400 krát denně. Druhým nejčastějším přestupkem je nepoužití bezpečnostního pásu. Tento přestupek byl spáchán v průměru téměř 250 krát za den. Třetím nejčastějším nešvarem je telefonování za jízdy, tento přestupek byl v průměru za první pololetí spáchán více než 150 krát za den.