Automobilové nehody jsou devátou nejčastější příčinou úmrtí ve světě. V roce 2013 zemřelo na silnicích celosvětově v průměru 174 lidí na milion obyvatel. V Česku bylo toto číslo příznivější, při nehodách zahynulo 62 lidí na milion obyvatel. Průměr Evropské unie byl ještě o 11 úmrtí nižší.
Nejčastěji umírají na silnici posádky osobních automobilů. Z celkového počtu usmrcených na ně připadla téměř třetina. Následují jezdci na motocyklech a motorizovaných tříkolkách (23 procent), chodci (22 procent) a cyklisté (čtyři procenta). V pětině případů pak ostatní, cestující v nákladních autech a autobusech a cestující ve vlacích při střetech se silničními vozy.
Z hlediska celosvětového pohledu na silniční bezpečnost je Česko sice mezi nejbezpečnějšími zeměmi, přesto počet obětí nehod v přepočtu na celkový počet zemřelých ve státě vzrostl mezi lety 2013 a 2015 o 15 procent. V roce 2013 na dopravní nehody připadlo 0,59 procenta všech úmrtí v tomto roce, o dva roky později tento ukazatel stoupl na 0,68 procenta. Celosvětový průměr v roce 2013 činil 2,25 procenta.
Ve srovnání s Evropskou unií nejde o nikterak dobrý výsledek, uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. ČR spolu s Bulharskem zaujímá šestou a sedmou nejhorší pozici. Nejméně úmrtí při nehodách evidují statistiky v Dánsku, Švédsku nebo na Maltě. Na opačném konci je Kypr, Lucembursko a Rumunsko. Lucembursko se dostalo mezi tyto země podle Budského zejména proto, že je to malá země se silnou tranzitní dopravou. Až 40 procent úmrtí při tamních nehodách připadá na cizince, dodal.