Před sedmdesáti lety, v červenci roku 1941, uzavřela americká společnost Willys-Overland s americkou armádou smlouvu na dodávku osobních automobilů pro vojenské účely. A tak začal velký příběh.
V roce 1907 se dostal do vedení firmy Overland, která už čtyři roky vyráběla osobní automobily, John North Willys. Byl to podnikavý chlapík, o dva roky později přejmenoval společnost na Willys-Overland, a když dvacáté století vstoupilo do druhé desítky let, prodával už osmnáct tisíc automobilů. Dařilo se, automobilový boom, který rozpoutal Ford se svým levným modelem T, pomáhal i menším firmám, avšak krach newyorské burzy udělal všem čáru přes rozpočet. Společnost přežila nejhorší roky a pak se ozvala U. S. Army, která vyhlásila výběrové řízení na automobilku, jež by vojákům dodávala lehký víceúčelový vůz.
Výzbrojní komise rozeslala 11. července 1940 požadované specifikace auta 135 výrobcům. Jako podmínku pro přijetí přihlášky do řízení požadovala dodání 70 prototypů. Zareagovali
Willys-Overland Jeep MB Technické údaje Typ: terénní osobní vůz s pohonem 4 x 4 Motor: zážehový vodou chlazený řadový čtyřválec 2 199 ccm Výkon: 60 k při 3600 ot/min Převodovka: redukční, jednokotoučová suchá spojka; bezuzávěrový diferenciál Brzdy: hydraulické Podvozek: tuhé nápravy, odpružení na listových perech Délka: Šířka: Výška: Rozvor: Světlá výška: Hmotnost: Maximální rychlost na silnici: Výroba: 1941-1945 |
tři zájemci – American Austin Car Company, který postavil vůz Bantam, Willys-Overland poslal do soutěžení Quad (Čtyřka), a Ford, jenž pojmenoval svůj prototyp Pygmy (Trpaslík). Komisaři testovali a testovali a nakonec vynesli rozhodnutí – zakázku získá American Austin Car. Jeho produkt ale nebyl úplně podle představ vojáků, nevyhovoval hmotností, proto poradce prezidenta Franklina Delano Roosevelta William S. Knudsen, mimochodem pozdější šéf koncernu GM, rozhodl jinak. Z prototypů se vezme to nejlepší řešení a spojí do jednoho!
A tak byl použit motor Willys Go-Devil 2.2 SV, Bantam poskytl třístupňovou převodovku s dvoustupňovou redukcí, pohon všech kol, kapalinové brzdy a otevřenou karoserii se sklopným čelním sklem, Ford nabídl svoje zázemí. Vznikl automobil Willys-Overland Jeep MB. V červenci 1941 si představitelé společnosti Willys a armády definitivně plácli a do konce druhé světové války vyrobila firma 362 841 vozů, k nimž je třeba připočítat i dalších 281 448 vozů, které vypustil v rámci licence Ford pod názvem Ford GPW (General Purpose Willys).
John North Willys se však legendárního vozu, který nesl jeho jméno, nedožil. Zemřel v roce 1935.
Zajímavý je také vznik názvu automobilu. Původně "jeep" vůbec nebyl značkou automobilů, říkalo se tak víceúčelovým vozidlům vůbec. V angličtině jsou označována jako general purpose, zkratkou G. P., což se vyslovuje jako "dží-pí". No a k "džípu" už je to jen kousek. Ve hře je také postavička Eugene Jeep z kreslených historek Pepka námořníka. Ve třicátých letech minulého století byla velice populární a milovníkovi špenátu často pomáhala řešit komplikované situace. Eugene Jeep, který byl podobný psu, chodil po zadních nohou, živil se orchidejemi a dokázal procházet zdí. Jeho jméno zlidovělo a dokonce se říkalo o něčem suprovém, že je to "jeep". A tak se vžilo i pro označení výkonných terénních automobilů.
K původu názvu přispěl i zkušební jezdec automobilky Irving Hausman. Někdy v roce 1940 údajně vyslechl hovor vojáků, kteří o prototypu Willys hovořili jako o jeepu. O rok později při předváděcí jízdě ve Washingtonu zdolal schody ke Kapitolu a odpověděl na dotaz jednoho z přihlížejících, co že je to za vůz, slovy: "To je Jeep!" Názvu se chytila reportérka listu Washington Daily News a od té doby se autu jinak neřeklo. A jméno zdomácnělo i pro celý segment podobně jako lux pro vysavače.
Ještě v průběhu válečného konfliktu společnost Willys-Overland začala chystat i civilní verzi vozu, ale protože vojenská podoba auta se líbila a stávala se legendou, příliš úprav nový model CJ 2A (Civilian Jeep) nedostal. Tou nejvýraznější bylo přesunutí rezervní pneumatiky ze zádi na bok… Zájemci se jenom hrnuli. Jeep (název si nechala automobilka zaregistrovat v roce 1949) nahrazoval farmářům traktor, používali ho hasiči, jezdil jako pick-up a také jako Station Wagon, což byl vůbec první americký vůz v celkové karosářské verzi kombi.
Značka Jeep pak prošla několika společnostmi, v současnosti zakotvila spolu s celým koncernem Chrysler pod křídly Fiatu. Byly doby, kdo to s ní nevypadalo zrovna růžově, ale vždycky se vyhrabala z bláta zpět na výsluní. Sluneční paprsky si užívá i v současnosti, modely Jeep Grand Cherokee, Wrangler či Compass jsou pojmy, nad kterými každý automobilový nadšenec uznale pokývá hlavou.