Podle průzkumu společnosti ŠkoFIN nejsou pro polovinu českých řidičů zimní období a s ním související ztížené povětrnostní podmínky limitující překážkou při řízení jejich vozu. Ostatní přiznávají, že zimní počasí jejich řidičské návyky ovlivňuje, tak třeba 22 % řidičů jezdí vozem v zimě méně často či téměř vůbec.
Výrazně opatrnější jsou přitom v tomto období ženy, z nichž řízení během zimních měsíců omezuje více než čtvrtina (28,4 %) oproti 16,3 % mužů. Schopnost auta spolehlivě a bezpečně jezdit i v nepříznivém zimním počasí je důležitým parametrem při výběru nového vozu pro 42 % Čechů.
Teploty pod nulou, sníh a námraza na silnici jsou nepřítelem každého řidiče. Se zimním počasím souvisí nejen snížená ochota některých řidičů pouštět se na české silnice, ale také povinnosti, doporučení a některá omezení. Podle průzkumu ŠkoFINu dává pouhá třetina Čechů před zimou svůj vůz do servisu na kompletní kontrolu. Necelá polovina (47,5 %) nechá pouze přezout pneumatiky, zbytek (20,3 %) nedělá vůbec nic. "Vlastnosti vozu podporující bezpečnost jízdy v nepříznivých povětrnostních podmínkách hrají při výběru nového auta roli pro pouhé dvě pětiny Čechů," komentuje situaci Petr Abrahámek, ředitel obchodu a marketingu ve ŠkoFINu. Zda je jejich budoucí vůz schopný bezpečné jízdy za všech povětrnostních podmínek je pětině respondentů jedno, více jak třetinu (37,6 %) toto kritérium při výběru dokonce ani nenapadlo.
Třetina dopravních nehod, kterých byli účastni respondenti průzkumu, se přitom odehrála právě v zimním období. "Dnešní automobily jsou technologicky vybaveny tak, že svými bezpečnostními a pohonnými systémy významně pomáhají snižovat rizika, která může řízení v zimě přinášet. Je ale důležité, aby si lidé tato rizika uvědomovali. Zimní pneumatiky jsou už nejen povinností, pokud ale třeba rodina s dětmi jezdí v zimě pravidelně na hory, je důležité zvážit i další parametry vozu, které jízdu na sněhu či ledovce usnadňují, třeba pohon na všechna čtyři kola," vysvětluje Petr Abrahámek.