I když od začátku dubna až na výjimky končí povinnost mít na autě zimní pneumatiky, až 31 procent českých řidičů se bude o přezutí rozhodovat podle počasí v následujících dnech. Vyplývá to z ankety, kterou mezi svými zákazníky realizoval e-shop Pneumatiky.cz. Zbývající polovina řidičů letní gumy již má nebo je aktuálně shání.
Z ankety také vyplynulo, že 18 procent řidičů letos na jaře nepřezuje. Buď plánují dojíždět zimní, nebo trvale celoročně jezdí na zimních/letních/celoročních pneumatikách. "Tak vysoké procento nás zaskočilo. Překvapuje mne, že průběžná osvěta a vzdělávání ze strany BESIPu, Autoklubu ČR a dalších institucí nepadají v Česku na úrodnou půdu. V ostatních zemích Evropy jsou řidiči v tomto směru mnohem důslednější a dbají na svoji bezpečnost mnohem víc," říká ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.
Dobrou zprávou je, že dubnové počasí je již zpravidla teplé a řidiči nemají důvod provozovat vozidlo na zimních gumách příliš dlouho. Hraniční teplotou je 7 °C, poté se zimní dezény začínají chovat hůře než letní a stávají se, když ne přímo nebezpečnými, tak rozhodně méně spolehlivými. Nezanedbatelný vliv mají zimní pneumatiky v teplejším období i na spotřebu, což si většina řidičů, kteří dojíždí, nechce připustit. Ve srovnání s provozem na letních stoupá spotřeba cca o 10 procent.
Kritickou disciplínou je však především brzdění na mokrém povrchu. "Zde je současnou jedničkou Continental PremiumContact 5. Vozidlu s těmito letními pneumatikami stačilo k zabrzdění z rychlosti 100 km/h pouze 67,2 metru. Nejlepší zimní pneumatika Michelin Alpin A4 potřebovala k zastavení ze stejné rychlosti 87,9 m a další zimní pneumatika Sava Eskimo HP potřebovala k úplnému zastavení 96,5 m," přibližuje výsledky testů Autoklubu ČR Vojtěch Schwangmaier.
Z mnoha testů vyplývá, že v teplém počasí se ani nová zimní (nebo celoroční) pneumatika nemůže rovnat ojeté letní gumě. Kromě zásadního snížení bezpečnosti v provozu zimní dezén navíc cestující obtěžuje zvýšeným hlukem od kol.