Nissan představil v Rio de Janeiro funkční prototyp svého futuristického vozu BladeGlider, který kombinuje nulové emise s vysokým výkonem a revolučním designem sportovního vozu. Byl vyvinutý z konceptu poprvé představeném na autosalonu v Tokiu v roce 2013.
Vizí Nissanu byl hbitý, efektivní elektromobil, který by dal nový rozměr potěšení a vzrušení z jízdy. Vůz který by se pohyboval jako kluzák, díky téměř neslyšnému chodu svého elektrického hnacího ústrojí a aerodynamickému tvaru letadla se šípovitým křídlem.
Nyní, po dvou letech prací na designu, konstrukci a vývoji, se Nissan BladeGlider dostal do podoby reálné studie s potenciálem vyspělého výkonného elektromobilu. Předváděcí model se vyznačuje vyspělou konfigurací podvozku s úzkým rozchodem předních kol a širším rozchodem zadních kol pro dosažení optimální aerodynamické účinnosti a jízdní stability.
Vysoké dozadu otevírané zvedající se dveře skýtají snadný vstup a výstup z kabiny. Otevřená střecha modelu BladeGlider je zesílena integrovanou ochrannou konstrukcí proti převrácení, spojující vzrušení jízdy závodním vozem bez střechy s bezpečností kupé.
Ovládací prvky na volantu pro řízení systémů modelu BladeGlider jsou propojeny s obrazovkou zobrazující rychlost, stav nabití baterie, regenerační režim a průběh točivého momentu. Středový displej po stranách doplňují další dva, které zobrazují pohled dozadu otočených kamer umístěných těsně za předními koly, jež sledují situaci po stranách vozu a za ním. Toto řešení, nahrazující boční zpětná zrcátka duálními obrazovkami, zvýšilo aerodynamickou účinnost modelu BladeGlider. Řidič sedí v šípovitém uspořádání mírně před dvěma cestujícími, kteří mají více místa pro nohy. Všichni cestující mají panoramatický výhled, díky jednolitému čelnímu sklu kabiny.
Vůz má plně elektrický pohon s mimořádným výkonem, maximální rychlost přesahuje 190 km/h a model zrychlí z 0-100 km/h za méně než 5 sekund. Pohon zadních kol zajišťují dva elektromotory o výkonu 130 kW - jeden v každém kole.
Pohon disponuje systémem vektorování točivého momentu, který řídí přenos točivého momentu na hnaná kola a ještě více tím zlepšuje jízdní vlastnosti. Díky vektorování točivého momentu se v případě zjištěné nedotáčivosti automaticky na vnějším kole zvyšuje točivý moment, který nedotáčivost kompenzuje. Systém je navržen tak, aby jízdu obohacoval a ne ji jen vedl. Nabízí tři úrovně nastavení: vypnuto, hbitá jízda a driftování. Energii dodává vysoce výkonná pětimodulová lithium-iontová baterie o výkonu 220 kW. Pro baterii i motory byly na míru vyvinuty systémy chlazení.
V srpnu budou v Rio de Janeiru představeny dva vozy BladeGlider. Jeden bude staticky vystaven v Olympijském parku a druhý bude nabízet dynamické projížďky zástupcům médií a významným osobnostem.