Společnost Cebia provedla v období srpna až října průzkum mezi zákazníky, kteří si kupovali ojetý vůz. Průzkum byl zaměřen na nákupní chování, povědomí o hrozících rizicích a na hlavní body zájmu zákazníků. Průzkum proběhl formou hloubkových osobních rozhovorů u 228 respondentů. Zároveň byla provedena analýza chování 10 257 uživatelů systému Autotracer. Cebia tak mimo jiné zjistila, že lidé se při koupi ojetiny nejvíc zajímají o servisní historii, záznamy stavů tachometru a škodní události. Tyto informace potvrzují v praxi i dotázaní prodejci ojetých vozidel.
"Více než čtvrtina (26 procent) dotázaných zákazníků uvedla, že se prvořadě zajímá o servisní historii, ale zároveň nadpoloviční většina z nich nevěří údajům zapsaným v servisní knize. Tato priorita je pochopitelná, protože právě pravidelnost a kvalita servisní péče je jedním z předpokladů koupě dobrého auta," komentoval výsledky průzkumu Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.
"Na druhé příčce v pořadí zájmu se s 23 procenty umístil průběh kilometrového nájezdu, tedy obavy z koupě stočeného auta. Třetí v pořadí zájmu jsou s 22 procenty záznamy o škodných událostech. I to je pro zákazníky velmi cenná informace, protože prodělané havárie a jejich opravy mají často vliv na jízdní vlastnosti i bezpečnost auta. Všechna uvedená rizika mají zásadní vliv nejen na technickou kondici vozidla, ale také na jeho cenu. Bohužel však z průzkumu i analýzy webu také vyplývá, že zákazníci zatím tolik nevěnují pozornost původu vozidla (10 procent), tedy prověření v zemi odkud bylo dovezeno a jeho identifikaci. Zákazníci rovněž podceňují oblast prověření technického stavu vozidla (12 procent), většina z nich spoléhá na svůj úsudek. Zcela na okraji zájmu je pak obava z toho, že kupované vozidlo je stále na leasing nebo dokonce v databázi odcizených vozidel," doplnil Martin Pajer.
K problematice se vyjádřili i zástupci několika autobazarů různé velikosti a zaměření a také spolupracující společnost Autotým.
"Ročně v regionu střední Evropy prodáme kolem 65 tisíc vozů. Naše call centrum za stejnou dobu vyřídí přes tři miliony telefonátů zájemců o koupi. Za posledních 20 let jsme obsloužili 1,6 milionu prodávajících a kupujících. Vedeme si podrobné statistiky obav zákazníků, a mezi nimi je stáčení kilometrů dlouhodobě na prvním místě, kde těsně soupeří s dotazy na technický stav automobilu. Odcizení nebo leasing vozu jsou zcela na okraji zájmu, protože lidé vědí, že takové vozy seriózní prodejce v nabídce mít nemůže, a jejich prověření provádí automaticky," uvedl provozní ředitel AAA Auto Petr Vaněček.
"Sledujeme zajímavou změnu v trendu zákaznických preferenci týkajících se informaci o ojetém vozidle. Zatímco ještě před rokem se zákaznici orientovali hlavně podle počtu ujetých kilometru, dnes je zajímá především reálný technický stav vozu a jeho právní čistota. Tedy zda není například v exekuci nebo v zástavě u nějaké finanční instituce," říká své zkušenosti Filip Kučera, ředitel marketingu společnosti Auto ESA.
"Na prvním místě je i u našich klientů zájem o servisní historii a na druhém kilometrový průběh spolu s historií škod. Zde si netroufám označit jasně pozici 2 a 3. Osobně bych řekl, že je to tak půl na půl," vyjádřil svůj názor Radovan Djelmo, ředitel autobazaru Davocar.
"Chuť českých zákazníků hledat pravdu se každoročně zvětšuje. Bohužel jim zatím chybí vůle pravdu dosledovat. Ať už jde o najeté km, technický stav nebo právní čistotu. Přitom pár set korun a trocha času může mnohdy ušetřit roky trápení se špatně vybraným vozem," říká Michal Tomaštík, vedoucí autobazaru D1 CARS.
"Společnost Autotým poskytuje poradenství při nákupu ojetých vozů a z výzkumů, které v této oblasti provádíme, vyplývá, že lidi při výběru ojetého vozu nejvíce zajímá jeho skutečný technický stav," reaguje na chování zákazníků společnosti Autotým její výkonná ředitelka Jarmila Kowolowská.