Motoristé loni nahlásili prostřednictvím portálu Výmoly.cz 1867 poničených silničních úseků a jednotlivých děr ve vozovce. Více než třetina z nich byla opravena. Za rok 2014 oznámili řidiči 1196 nebezpečných výmolů, jak sdělila nadace pojišťovny Generali, která projekt pod záštitou BESIP provozuje. Podle ní od startu projektu před pěti lety byla opravena téměř polovina z 6000 nahlášených úseků.
Prostřednictvím portálu Výmoly.cz mohou sami motoristé celoročně monitorovat aktuální stav silničních tahů v ČR a za pomoci mobilní aplikace a webu upozorňovat na silniční úseky, které je trápí. Do 31. července mohou na portále Výmoly.cz hlasovat o "nejhorší díru republiky," tedy nejhorší silniční výtluk. Data vždy putují přímo k silničářům.
Ministerstvo dopravy má letos na opravy silnic připravené rekordní částky. "Na opravy dálnic a silnic prvních tříd jsme vyčlenili deset miliard korun a k tomu jsme krajům na silnice druhých a třetích tříd poskytli ještě tři miliardy korun," uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Na deset miliard pokryje přes sto kilometrů dálnic a silnic prvních tříd, na dvou stovkách různých úseků napříč republikou.
Nejaktivnějším krajem loňského roku, který nejlépe pracoval s daty motoristů, se stalo hlavní město Praha. Silničáři z metropole opravili nejvíce nahlášených silničních úseků, upozornila členka správní rady nadace Generali Renata Werliková. Náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) míní, že je to i známkou toho, jak obrovsky zatížené jsou pražské silnice. "Nejezdí po nich jen Pražané, ale významně se podílí i tranzitní doprava. Proto je tak důležité, aby se podařilo co nejdříve dokončit Pražský i Městský okruh, a dopravě v Praze tak ulevit," dodal.
O třetí prvenství v řadě bude v anketě usilovat úsek ulice U Seřadiště v Praze 10, který dominoval v posledních dvou ročnících ankety. Jeho opravu dlouhodobě brzdí majetkoprávní vztahy. Dalším favoritem je silnice u obce Okřešice na Třebíčsku, která v minulosti anketu jednou vyhrála.