Saúdskoarabská společnost, nikoli vláda, určí, zda ženy budou moci řídit auta. Prohlásil to zástupce korunního prince Muhammad bin Salmán, který je zároveň ministrem obrany. Saúdská Arábie je jedinou zemí světa, která ženám zamezuje řídit auto. Oficiální zákaz sice neexistuje, úřady ale ženám nevydávají řidičská oprávnění.
Muhammad bin Salmán novinářům v pondělí představil rozsáhlý plán nazvaný Saúdská vize 2030, který má vést k přeměně ekonomiky země závislé na ropě. Jeden z cílů tohoto plánu je zvýšit podíl ženské pracovní síly z 22 na 30 procent. Princ poté dostal dotaz, zda by to mohlo vést i k tomu, že ženy budou mít právo řídit.
"Společnost zatím není přesvědčená - a má to negativní vliv - ale zdůrazňujeme, že je to právě na saúdské společnosti," řekl princ s tím, že změny nemohou být vynucovány.
Saúdská Arábie vyznává vahábismus, přísnou formu islámu. Součástí tohoto učení je oddělování mužů a žen a četná omezení svobod žen. Království jim nevydává řidičské průkazy, byť řízení automobilu výslovně nezakazuje. Mnohé získávají řidičský průkaz v cizině, avšak domácí policisté ženy za volantem netolerují.
Postavení žen v Saúdské Arábii je časté téma kritiků dodržování lidských práv. Saúdské Arabky potřebují ke všem významnějším životním krokům souhlas mužů-poručníků; samotné nesmějí chodit k lékaři, bez dovolení poručníka nemohou cestovat, pracovat ani se vdát.