Mysleli na alergiky
Stačí dvoje džíny a je tady jeden Ford Focus
30.12.2010 08:00 Původní zpráva
Automobilka Ford na nový focus, který se objeví již v prvních měsících příštího roku, hodně spoléhá. Investovala do něj spoustu peněz, aby byl ve špičce svého segmentu a konkurenci nechával za sebou. A tak nahlédněme do některých zákoutí příprav, kam se obyčejný smrtelník většinou nedostane.
Konstruktéři promýšleli nový Ford Focus skutečně do detailu. Tak například dvacítka dobrovolníků-alergiků testovala, zda použité materiály nevyvolají jakékoliv známky podráždění kůže či jinou alergickou reakci. Tento test, jenž odpovídá pravidlům kosmetického průmyslu, byl součástí dermatologického zkoumání všech součástí interiéru nového Fordu Focus, u nichž existuje pravděpodobnost, že budou přicházet do přímého kontaktu s pokožkou. Týká se to například volantu nebo potahů sedadel.
Ford se také chlubí tím, že při výrobě využívá recyklovaných materiálů, čímž šetří životní prostředí. Například pěna výplní sedadel se vyrábí ze sóji, ve spodní části vozů se objevují díly z recyklované pryskyřice, potahy sedadel jsou částečně vyrobeny z recyklované příze a jinde v interiéru se uplatnila přírodní textilní vlákna. Bavlna, na kterou lze narazit hned v několika místech vozu, pochází z recyklované džínoviny. Použité množství bavlny ve focusu přibližně odpovídá množství potřebnému k výrobě dvojích džínových kalhot. Při výběru materiálů se Ford téměř či zcela vyhýbá látkám způsobujícím alergické reakce, jako jsou přírodní latex, chrom nebo nikl.
Nejde však pouze o materiály. Při snaze o snižování rizika alergické reakce hraje důležitou roli také kvalita vzduchu, který cestující ve voze dýchají. Focus nové generace je opatřen vysoce kvalitními filtry pro zachycení pylových částic či podobných dráždivých látek. Tyto filtry současně zabraňují pronikání výfukových plynů do prostoru pro cestující.
Další vylepšení patří "srozumitelnosti mluveného slova", které vyjadřuje, jak snadno spolu mohou cestující v interiéru komunikovat při určité úrovni okolního hluku. Není to jednoduché, neboť zážehové motory mají jinou akustickou charakteristiku než motory vznětové. V případě vznětových jednotek bylo hlavním cílem týmu snížit hluk spalování a zklidnit běh motoru, zatímco u zážehových agregátů šlo o zdůraznění sportovního projevu při plné akceleraci při zachování jemnosti a kultivovanosti v běžných jízdních režimech.
Výrazně byla vylepšena celá akustická izolace, například odhlučnění palubní desky nebo absorpční vrstva ve stropní výplni. Ke kultivovanosti přispěl také kryt motoru, nově vyvinutá výfuková soustava a silnější hadice pro potlačení nežádoucího hluku turbodmychadla. U vznětových motorů byl použit vstřikovací systém s několikanásobnými vstřikovacími cykly, což vedlo k výraznému omezení jevu známého jako "klepání" dieselu. Celkově se podařilo snížit vnitřní hluk o osm procent oproti předcházejícímu modelu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.