Konec roku bývá ve znamení dovolených a rodinných výprav do zahraničních hor. Zkušení řidiči už znají, jak připravit svůj vůz na pořádnou porci kilometrů i mrazivé dny, k tomu je ale také dobré si uvědomit odlišnosti pravidel silničního provozu v navštívených zemích. Na některá pravidla nejdou z Česka zvyklí...
Na Slovensku platí podobně jako v Česku povinnost používat zimní pneumatiky v případě, že to podmínky vyžadují (na silnici se nachází souvislá vrstva sněhu, náledí či námraza). Reflexní vestu musí mít navlečenou každý, kdo mimo obec vystoupí na vozovku z důvodu poruchy vozidla, defektu pneumatiky či dopravní nehody. Povinnost platí i pro motocyklisty. V opačném případě hrozí pokuta ve výši 150 eur (více než 4000 korun). Denní svícení je celoročně povinné.
Do Slovinska je lepší se vypravit na zimních pneumatikách (místní řidiči asi budou využívat i možnosti jezdit na letních, v tom případě ale musí mít v zavazadlovém prostoru sněhové řetězy a použít je v případě panujících zimních podmínek). Reflexní vestu musí mít navlečenou každý, kdo vystupuje z vozidla na vozovku v případě jeho poruchy či dopravní nehody. Vesty v potřebném počtu je tak třeba přepravovat v kabině, nikoliv v zavazadlovém prostoru auta. Denní svícení je celoročně povinné.
Sněhové řetězy nezbytností
Ve Švýcarsku je třeba počítat s tím, že na některé silnice může být povolen vjezd pouze se sněhovými řetězy. Používání reflexních vest není vyžadováno, naopak denní svícení je celoročně povinné. Mimo obec platí před ostrými zatáčkami v místech se zhoršeným rozhledem povinnost použít zvukové výstražné znamení, za tmy pak krátce bliknout dálkovými světly. Pozor na chodce, jsou zvyklí na vysokou míru ohleduplnosti a tolerance ze strany řidičů, mohou bez náležitého rozhlédnutí vstoupit do vozovky i v místech, kde to běžně neočekáváme. Řidiči, kteří mají pro řízení předepsány brýle, musí mít s sebou jeden náhradní pár.
V Itálii není používání zimních pneumatik povinné, na některé silnice však může být vjezd povolen jen se sněhovými řetězy. Nejen pro řidiče, ale i pro každého spolucestujícího je třeba vézt reflexní vestu pro její případné použití. Pokud bude vozidlo na zadním nosiči přesahujícím jeho rozměry přepravovat jakýkoliv náklad (např. jízdní kolo), musí být označen reflexním, červeno-bíle diagonálně pruhovaným čtvercem o rozměrech 50x50 centimetrů. Denní svícení je celoročně povinné při jízdě mimo obydlené oblasti a také za deště, sněžení či jinak snížené viditelnosti. Zadní mlhová světla možno používat jen při dohlednosti snížené na maximálně 50 metrů, za silného deště či intenzivního sněžení.
Ve Francii není používání zimních pneumatik povinné, do některých úseků silnic však může být vjezd povolen jen s nimi, resp. se sněhovými řetězy. Reflexní vesty pro řidiče i každého spolucestujícího musí být přepravovány v kabině vozidla. Denní svícení není nařízené, ale je doporučované. Obecně je možno mimo obec jezdit rychlostí až 90 km/h a na dálnicích až 130 km/h. Za deště však platí povinnost zpomalit na maximálně 80, resp. 110 km/h. Toto omezení platí i pro osoby, které drží řidičské oprávnění maximálně tři roky. Rozhodně se nevyplatí přepravovat či dokonce používat detektor radaru. V opačném případě hrozí pokuta ve výši 1500 eur (přes 40 tisíc korun) a zabavení příslušného zařízení, v krajním případě i vozidla. Pozor na předjíždění cyklistů. V obci je třeba od nich dodržet boční odstup minimálně jeden metr, mimo obec alespoň 1,5 metru. Francouzská policie od začátku října velmi přitvrdila, je všudypřítomná a nekompromisní.