Agent 007 za volantem
Vozy Jamese Bonda: automobilky platí miliardy
24.12.2010 07:57 Původní zpráva
Žádné filmy neproslavily auta víc než snímky s Jamesem Bondem. Za to, že agent 007 usedne právě do vozu jejich značky, platí automobilky nepředstavitelné sumy. Třeba za film Dnes neumírej s Piercem Brosnanem v hlavní roli dala firma Aston Martin 63 milionů dolarů, což bylo tehdy více než dvě miliardy korun.
Automobilky reklamu ve filmech prostě milují a některé značky jsou už ostřílenými filmovými matadory. Tak třeba Ferrari hrálo klíčové role ve snímcích Bad Boys, Skála, Miami Vice nebo Vůně ženy. Vozy Audi zase ve filmech Kurýr 2, Ronin, Mission Impossible 2, Já, robot. Automobilka Citroën prezentovala své vozy ve filmech o Fantomasovi nebo bláznivých četnících ze St. Tropez. BMW se honilo v několika bondovkách, ale jeho "domácím hřištěm" je především akční seriál Kobra 11. Automobilka Aston Martin má téměř monopol právě na agenta 007.
V britském sporťáku Aston Martin DBS s šestistupňovou převodovkou jezdil James Bond v podání Daniela Craiga i v zatím poslední bondovce Quantum of Solace. Pod kapotou 510 koní, zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy, maximální rychlost 305 km/h... V předposlední bondovce Casino Royale se vůz Aston Martin DBS zapsal i do Guinessovy knihy rekordů, když se v jedné scéně přetočil sedmkrát přes střechu (řídil kaskadér).
Vůbec prvním Bondovým autem byl také Aston Martin, čtyřválec 1,5 l. V novele SilverFin, zasazené do roku 1933, si ho agent 007 (kterému ovšem tehdy bylo jen 13 let) půjčoval od strýce Maxe. Vůz byl zničen ve třetí novele Double or Die a James Bond si pak pořídil Bentley 4,5 l. V prvním oficiálním filmu Dr. No (1962) jezdil Sean Connery vozem Sunbeam Alpine Mk. II z roku 1960 - 78 koní a maximální rychlost 150 km/h.
Mimochodem - za Bondova auta se platí na aukcích neuvěřitelné ceny. Třeba letos na podzim se prodal vůz Aston Martin DB5 z roku 1964 (330 koní, 232 km/h), kterým jezdil Sean Connery ve filmech Thunderball a Goldfinger, za 4,6 milionu dolarů, což je jednaosmdesát milionů korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.