Z tradičního londýnského taxi Číňané dělají elektromobil

23. 3. 2017 09:40
Černý taxík je symbolem Londýna stejně jako Big Ben.
Černý taxík je symbolem Londýna stejně jako Big Ben.

Výrobce londýnských černých taxíků vlastněný čínskou automobilkou Geely otevřel v Británii poblíž Coventry továrnu na elektrické verze těchto vozů. Doufá, že vozy známé značky, jejíž počátky sahají do roku 1899, bude prodávat i jiným městům dbalým životního prostředí.

Čínská firma Geely před čtyřmi lety zachránila londýnského výrobce taxíků firmu London Taxi Company před krachem. Nynější rozhodnutí postavit v Británii továrnu na elektromobily a investovat 300 milionů liber (9,3 miliardy Kč) má podle vyjádření šéfa Geely Li Šu-fu zemi povzbudit v období nejistoty před vystoupením z Evropské unie (EU). "Tato továrna a s ní spojená investice jsou jen jedním ze symbolů mé i čínské víry ve Spojené království," napsal šéf Geely v článku pro britský deník The Daily Telegraph.

První elektrotaxi má z továrny vyjet na konci roku 2017. Od letošního ledna mají být podle nařízení londýnského starosty všechny nové taxíky v Londýně buď elektrické, nebo hybridní. Manažeři výrobce taxíků jednají s městy Oslo, Amsterdam, Paříž a Berlín.

Autor: ČTK Foto: freefoto.com

Další čtení

ilustrační foto

Bude Turek ministrem? Seznam už je podepsaný, ale tajný. Zítra u prezidenta

Domácí
25. 11. 2025
Toto je pouze ilustrační foto

Trump chtěl před Dnem díkůvzdání omilostnit dva krocany. Jeden se „ztratil“

Zahraničí
Aktualizováno: 25. 11. 2025 22:11
Muzeum Louvre

Policie zadržela čtyři další podezřelé z krádeže v Louvru

Zahraničí
25. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV